En Sıcak Konular

Ahmedinejad Türkiye'ye geliyor

22 Aralık 2010 10:18 tsi
Ahmedinejad Türkiye'ye geliyor İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve yeni Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İstanbul’da düzenlenecek Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) zirvesi için Türkiye’ye gidecek.

Salihi, Perşembe günü başlayacak olan ziyarette İran’ın Dışişleri Bakanı olarak ilk uluslararası görüşmesine katılacak. Salihi’nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yapacağı görüşmede, Tahran’ın nükleer programına yönelik konuları ele alması bekleniyor.

İran, Cenevre’de düzenlenen ilk görüşmenin ardından, Ocak ayının sonunda nükleer programı üzerinde temaslarda bulunmak için P5+1 ülkeleriyle İstanbul’da ikinci kez bir araya gelecek.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, “Görüşmeye ev sahipliği yapacağız ancak talep edilirse daha fazlasını yapmaya hazırız” açıklamasını yaptı. Diğer yandan, Salihi yeni görevine gelir gelmez Ankara’yla ilişlilerin güçlendirilmesinin Tahran’ın önceliği olduğunu belirtmişti.

İran’ın baş nükleer müzakerecisi görevini sürdüren Salihi, “Türkiye, stratejik konumu öne çıkan ve İran’la ortak ideolojik, kültürel zemin paylaşan güçlü bir ülke” açıklamasını yaptı.

Perşembe günü başlayacak zirvede bir araya gelecek dışişleri bakanlarının bir dizi anlaşmaya imza atması bekleniyor. Zirvenin sonrasında, Türkiye, Pakistan ve Afganistan’da katılacağı güvenlik işbirliği görüşmelerine ev sahipliği yapacak.

Hürriyet (AFP)Bu haber 577 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,786 µs