En Sıcak Konular

Kanser hastaları kobay mı olacak?

22 Aralık 2010 08:53 tsi
Kanser hastaları kobay mı olacak?
Eski Bakan Durmuş, umudu tükenen kanser hastalarını ABD’deki merkezin kabul ettiğini açıkladı. İÜ’den Prof.Dr. Erkan TOPUZ ise, bunun bir cinayet olacağını söyledi.

Türk kanser hastaları KOBAY MI OLACAK?

Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un, TBMM Kanser Araştırma Komisyonu olarak ABD’ye yaptıkları gezide ziyaret ettikleri International Institutes of Health isimli enstitünün, umudu tükenen kanser hastalarını, gönüllü olmaları halinde kabul ettikleri açıklaması ‘Türk kanser hastaları kobay mı olacak?’ tartışmasına sebep oldu.

Komisyon üyeleriyle Washington’daki Kanser Araştırma Merkezi’ni ziyaret ettiklerini anlatan Durmuş, şunları söyledi:

Ruhsatsız ilaçlar
“Burada bize gösterdikleri şey şu. Her türlü kanser tedavisini denemiş ama sonuç alamamış, terminal safhaya gelmiş hastaları oraya yatırıyorlar, tümör örneğinden genetik materyali alıyorlar ve inceliyorlar. Genetim mutasyon varsa o şahısta, o genetim mutasyona uğramış dokuya özgü ya bir ilaç üretiyorlar ya da monoklonol antikor dediğimiz protein parçacıkları üretiyorlar. Tedavide ya bu proteinleri ya da genetik materyalle ürettikleri, henüz ruhsat almamış numaralı ilaçları kullanıyorlar.”

İÜ Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Erkan TOPUZ ise bu seviyedeki hastada zaten ilaçların denendiğini belirterek, Amerika’ya yollamanın cinayet olacağını kaydetti.

‘Macera olur’
Hastaya ülke içinde yapılacak destek tedavisinin umulmayacak kadar etkili olabileceğini kaydeden Topuz, yatalak hastayı uçağa bindirip Amerika’ya yollamanın yanlış olacağını belirterek, “Çünkü orada yeni baştan tetkikler yapılacak. Büyük bir zaman kaybı olacak. Bence bu hastaya zarar getirecektir. Türkiye’de çok önemli merkezler var. Buraya macera aramak isteyenler gidebilir” dedi.

Prof. Dr. Cumali Aktolun da hekimlerin çok dikkatli olması gerektiğini belirterek, formlarla uyarılması gereken hastalara, tedavinin faydalı olmayacağının söylenmesi gerektiğini vurguladı.

Prof.Dr. Erkan TOPUZ

 Bu haber 557 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,932 µs