En Sıcak Konular

Stockholm bombaları ''terör saldırısı''

12 Aralık 2010 12:54 tsi
Stockholm bombaları ''terör saldırısı'' İsveç'in başkenti Stockholm'de dün meydana gelen patlamaların bir "terör saldırısı" ve ilk belirlemelere göre canlı bomba eylemi olduğu belirtildi.

Stockholm'un en işlek caddesi Drottninggata'da dün geceki patlamalarla ilgili polisin yaptığı teknik incelemelerin tamamlandığı bildirildi.

İsveç Emniyet Müdürlüğü görevlileri ile istihbarat birimi SAPO'nun yaptığı çalışmaların ilk sonuçlarına göre, patlama bir kişinin üzerine bağladığı bombayı patlatmasıyla meydana geldi.

SAPO'dan Anders Thornberg bugün düzenlediği basın toplantısında, saldırının ciddi bir "terör saldırısı" olduğunu söyledi. Polisten yapılan açıklamada da patlama sırasında ölen kişinin, ilk belirlemelere göre bombayı üzerinde patlatan kişi olduğu kaydedildi.

Drottninggatan Caddesindeki patlamanın ardından bir üst cadde olan Olof Palme Caddesi'nde de bir araçta patlama olduğunu hatırlatan yetkililer, iki patlamanın birbiriyle bağlantılı olduğunu açıkladı.

Her iki patlamadan önce polise ve İsveç Haber Ajansı TT'ye tehdit içerikli bir e-posta gönderildiği belirtilirken, bu e-postanın ikinci patlamanın meydana geldiği aracın sahibine ait olduğu öne sürüldü.

Bu arada,İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Bildt, bu saldırının, büyük bir felaketle sonuçlanabileceğine de dikkati çekti.

Öte yandan Drottninggata'da meydana gelen patlama sırasında birçok Türk vatandaşının da olay yerinde olduğu, ancak Türkler arasında yaralanan bulunmadığı bildirildi.

İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan Dölek, saldırı esnasında eşi ile birlikte alışveriş yaptığını ve patlamanın olduğu yere çok yakın olduklarını belirterek, olayı şöyle anlattı:

"Olay yeri alışveriş merkezi olduğu için o sırada çok kalabalıktı. Eşimle birlikte alışveriş yapıyorduk. Birden bir patlama sesi duyduk ve o korkuyla bir dükkandan içeri girdik. Olay yerinden uzaklaşmaya çalıştığımız sırada yol üstünde yatan bir ceset gördük. O cesedin canlı bomba, yani üzerine bağladığı bombayı patlatan kişi olduğunu öğrendik."

cnnturkBu haber 607 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,286 µs