En Sıcak Konular

Erkek bebekte testise dikkat!

12 Aralık 2010 12:48 tsi
Erkek bebekte testise dikkat! Dr. Cem Kara, inmemiş testis konusunda doğru bilinen pek çok yanlışın olduğunu belirtti.

Dr. Cem Kara,100 sağlıklı erkek bebekten birinde kalıcı bir hastalık olarak dikkat çeken inmemiş testis konusunda doğru bilinen pek çok yanlışın olduğunu belirtti. Kara, "Sorun erken tedavi edilmediğinde kısırlığa yol açabiliyor. Bu nedenle erken tedavi hayati önem taşıyor" dedi.

İnmemiş testis (erkek yumurtası) erken doğan bebeklerde normal zamanında görülen bebeklere oranla 3 kat daha sık görülüyor. Erken tedavi edilmediğinde ise kısırlığa neden oluyor. Erkek bebekler doğmadan önce her iki testisin bebeğin karın boşluğunda olduğunu dile getiren Çocuk Cerrahı Dr. Cem Kara, "Bebek anne karnında gelişimine devam ederken tes-tisler de torbaya inmeye başlar. Karın içi boşluğundan sonra kasık bölgesini geçerek doğuma yakın torbaya yerleşir. Nadiren bu torbaya iniş doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde de devam eder" dedi.

İnmemiş testis nedir?

Erkek çocuk doğduğunda testisler şayet torbada değilse, bu duruma gerçek inmemiş testis denildiğini dile getiren Dr. Kara, gerçek inmemiş testisin önemli özelliğinin bir ya da iki testisin hiçbir zaman torbada olmaması olduğunun altını çizdi.

Kendiliğinden düzelir mi?

6 ayın sonuna kadar inmemiş testislerin bir kısmının daha indiğini aktaran Dr. Kara, bu süreçten sonra inmediğini belirtti. Dr. Kara, "Testis, anne karnındaki yolculuk hattı boyunca herhangi bir yerde takılabilir ve inmez. Karın içinde kalabilir" uyarısında bulundu. "Karın içinden torbaya olan yolculuğu esnasında bazen testis kendi etrafında dönerek bir tur atar ve besleyici damarları burularak tıkanır. Böylelikle testis çürür, yok olur" diyen Dr. Kara, sözle rini şöyle sürdürdü: "Doğum sonrası ciddi hastalık tablosu oluşturan bu durum, doğum öncesinde hiç belirti vermez ve bebek, testisi olmadan doğar."

Kanser tehlikesi!

Hastaların yüzde 80'inde muayene ile bu sorunun farkedilebi-leceğini söyleyen Kara, "Dikkatli muayenede kasık kanalının bir yerinde ele gelir. Ancak hastaların beşte birinde testis ele gelmez. Böyle olduğunda iki ihtimal vardır: Ya karın içindedir, ya da yoktur. Kesin tanı yöntemi "laparoskopi"dir. Karın için- ~* de duruyorsa aynı yönteme devam edilerek torbaya indirilir. Şayet testis yoksa o zaman da kalıntısı bulunarak ileride ortaya çıkabilecek kanser tehlikesi nedeniyle çıkarılmalıdır" dedi.

HASTALIĞIN GETİRDİĞİ SORUNLAR

Hastalığın pek çok sorunu da beraberinde getirdiğini vurgulayan Dr. Kara, bunları şöyle açıkladı: "Çok bilinen bir kısırlık sebebidir. Testisler ne kadar erken torbaya indirilirse bu risk o kadar azalır. Kanser gelişebilir. İnmemiş testisli hastaların testislerinde ileride kanser gelişme riski normal erkeklere oranla 15 katı kadar daha fazladır. Beraberinde kasık fıtığı da olabilir: Her zaman belirti vermese de inmemiş testisli hastaların yüzde 65 kadarında ameliyatta fıtık da tespit edilir ve cerrahi tedavisi yapılır. Psikolojik ve estetik problem oluşturur.

TEDAVİ YAŞI

En idealinin 6 aylık ile 1 yaş arası olduğunu aktaran Dr. Kara, en geç ise 2 yaş bitimine kadar tedavinin tamamlanması gerektiğini dile getirdi. Dr. Kara şunları kaydetti: "Hangi nedenle olursa olsun inmemiş testis tedavisi 2 yaşın sonrasına bırakılmamalıdır. L   Şayet bilmeden 2 yaşın ötesine sarktıysa bir an önce tedavi yapılmalıdır. İnmemiş testisin olduğu tarafta fıtık da varsa o zaman hiç beklenmeden gerekirse 1 aylık bebekte de cerrahi tedavi uygulanmalıdır."

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tedavi yöntemleri hakkında da bilgi veren Dr. Kara, kesin tedavi yönteminin ameliyat olduğunu dile getirerek,"Nadiren de olsa ilaç, yani hormon tedavisi uygulamak gerekir. İyi seçilmiş hastalarda kullanıldığında hem yan etkisi olmaz hem de zaman zaman ameliyatsız başarı sağlanır. Ancak hormon tedavisi tecrübeli uzmanlarca kullanılması gereken ve başarı şansı düşük, yan etki ihtimali büyük bir tedavi şeklidir" diye konuştu.

bugünBu haber 1,279 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,500 µs