En Sıcak Konular

Türkiye'de sayı 22 milyon oldu

12 Aralık 2010 12:45 tsi
Facebook'a üye sayısı Türkiye'de 22 milyona ulaştı.

TUIK'in verilerine göre 13 yaş alt 350 bin çocuk aktif olarak Facebook'ta. 55 yaş üstü kullanıcı sayısı ise 250 bine çıktı.

Türkiye İstatistik Kuru-mu'nun (TÜİK) son 3 aylık verilerine göre dünyanın en yaygın sosyal paylaşım ağı olan Facebook'a bağımlılık günden güne artıyor. Verilere göre, ülkemizde Facebook'a üye sayısı 22 milyonu geçti.

Bunların yüzde 64'ünü erkekler yüzde 36'sını kadınlar oluşturuyor. Yaşlara göre kullanım oranı ise yüzde 1.6'sı 13 yaş altı, yüzde 18'i 14-17 yaş arası, yüzde 34'ü 18-24 yaş arası, yüzde 29'u 25-34 arası, yüzde 15'i 35-54 arası ve yüzde 1'i de 55 yaş üstünü olarak belirlendi. Oranlar sayıya döküldüğünde 13 yaş altı kullanıcı sayısı 350 bin, 55 yaş üstü kullanıcı sayısı da 250 bini buluyor.

Ayda 700 milyar dakika

Bu haliyle Türkiye en fazla Facebook kullanıcı sıralamasında dünyada 4. sırada yer aldı. Bilindiği gibi dünyada 500 milyondan fazla aktif Facebook kullanıcısı var. Kullanıcıların yüzde 50'si siteye devamlı giriyor. Her kullanıcının ortalama 130 arkadaşı var. Kullanıcılar her ay toplamda 700 milyar dakikasını sitede seçiriyor. Yaklaşık 900 milyon sanal obje ile irtibatı olan kullanıcıların her biri 80 grup sayfasıyla ve etkinlikle bağlantı kuruyor, her ay yaklaşık 30 milyar içerik paylaşıyor. Ayrıca kullanıcıların 150 milyonu cep telefonlarını kullanarak siteye giriyor.

Oldukça sosyal bir ülke olmalısınız

Türkiye nüfusunun yüzde 29.16'sının kullandığı Facebook'un Başkanı Bret Taylor, Türkiye'nin Facebook'a olan ilgisini şöyle yorumladı: Oldukça sosyal bir ülke olmalısınız. Bu çok ilgi çekici bir durum.

bugün
Bu haber 631 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,679 µs