En Sıcak Konular

İşte yeni yılda başlayacak 3 uygulama

12 Aralık 2010 10:37 tsi
Yeni yıldan itibaren emlakta devrim niteliğinde 3 uygulama başlıyor.

Tapu işlemlerinde getirilen kolaylıkla birlikte vatandaş başka yerdeki mülkleri için bulunduğu bölgede tapu işlemi yapabilecek.

Yapı denetimcileri binaların yapı güvenliğinden 15 yıl boyunca sorumlu olacak. Kötü malzemede ise sorumluluk iki yıl ile sınırlı tutuldu.

Yeni yıldan itibaren kimse müteahhidi olmadan kendi evini yaptıramayacak. Çünkü ülke genelinde 1 Ocak 2011’de uygulamaya girecek olan Yapı Denetimi Kanunu’na göre, kendi evini yaptıracak olan kişilerin mutlaka müteahhitle çalışması gerekecek. Mevcut durumda, ev yaptırmak isteyenler müteahhit belgesine sahip olmasalar bile kendilerine kalıpçı, demirci ve ustayı bularak inşaat yapabiliyordu.

BELGEDE SON TARİH 23 ARALIK

2011’den itibaren inşaatı sadece müteahhit belgesi olan kişi yapabilecek. Binanın yapı güvenliğinden özel yapı denetim firmaları 15 yıl boyunca sorumlu olacak. Binalardaki kö tü mal ze me ya da kö tü işçilik gibi durumların telafisi de yine denetim firma sı nın 2 yıl boyunca yükümlülüğünde olacak. Her kentte yapı denetimlerini gerçekleştirecek özel yapı denetim firmaları belirlenerek bu firmalardan 23 Aralık’a kadar belgelerini tamamlamaları istendi.

EK MALİYETE BAKMAYIN

Düzenlemeyi olumlu bulan inşaatçılar, yeni uygulamanın ek maliyet getirse bile gerekli ve sağlıklı olduğuna dikkat çekiyor. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, sadece inşaatta değil her sektörde ehil olmayanların herhangi bir ürün imal etmemesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Özellikte insan hayatını bire bir ilgilendiren konut gibi ürünlerin mühendis veya mimarlar olmadan inşa edilmesi kabul edilemez. İstanbul'da ve Doğu'da yaşaran depremlerden sonra yerle bir olan evler, bu olmazsa olmazın ihmal edilmesinin bir sonucudur. Dolayısıyla mühendis veya mimar denetiminde/gözetiminde yapılacak inşaatların maliyetinin artması diye bir söylemi kabul etmemiz mümkün değildir. İnsan yaşamının bir oranı veya bedeli olamaz. Bahsedilen maliyet artışını, sadece mimar veya mühendislerin kullandığı teknolojik aletlerin ve kullandıkları malzemem bedeli olarak kabul etmek mümkün."

BU ÖNLEMLER HAYATİ ÖNEMDE

Paralel Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu AB adayı Türkiye'de ekonominin çeşitli standartlarla disipline edilmesinin olumlu olduğunu, bunun inşaat sektöründeki yansımalarının ise daha hayati olduğuna dikkat çekti.

Dünyada hiç bir şeyin insan hayatı ve sağlığı kadar değerli olamayacağını belirten Nakıboğlu "Deprem bölgesi olan Türkiye'de statik hesap bilmeyenlerin yaptığı evler, ilk yıkılan evlerdir. Maliyeti daha düşük olsun diye ehil olmayan insanların yaptığı evler sağlıksız olduğu kadar insan hayatını da tehlikeye atmaktadır. Dolayısıyla sadece estetik değil yaşamsal kaygıların da etkili olduğu bu düzenlemenin önümüzdeki dönemde faydalarının görüleceğine inanıyorum" dedi.

bugün
   
Bu haber 578 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,913 µs