En Sıcak Konular

Kosova seçimlerine Türkiye ilgisi

12 Aralık 2010 10:07 tsi
Kosova halkı, 120 üyeli parlamentoyu belirlemek üzere bugün sandık başına gidiyor. 1 milyon 600 binden fazla kayıtlı seçmen arasındaki soydaşların hedefi, parlamentoya 4 temsilci gönderebilmek.

Türkiye'de yaşayan 2 binden fazla Kosovalı Türk de seçimlere katılmak için memleketlerine geldi. Soydaşları, Türkiye'de kurulu Kosova dernekleri organize ediyor. Bunlardan biri de Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği. Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Liman, Kosova'daki Türklerin iki ülke arasında köprü vazifesi gördüğüne dikkat çekerek, Türk toplumunun sesinin güçlü çıkmasının önemli olduğunu dile getiriyor. Liman, bu yüzden Kosovalı Türklere destek vermek istediklerini ifade etti.

Seçimlerde hem gözlemci olarak hem de Kosova Demokratik Türk Partisi'ne destek vermek amacıyla Türk siyasiler de Kosova'ya geldi.

AK Parti'den Fahrettin Poyraz, Mehmet Danış, Gökhan Sarıcan, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Tunca ve Ünal Kaçın ile MHP'den Genel Başkan Yardımcısı ve Kırşehir Milletvekili Metin Çobanoğlu ve MYK üyesi Lütfü Türkan'ın yanı sıra Bayrampaşa ve Bursa Osmangazi Belediye Başkanları Hüseyin Bürge ile Mustafa Dündar Kosova'da bulunuyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatıyla Kosova'ya geldiklerini belirten Metin Çobanoğlu, "Seçimlerin, buradaki Türk toplumunun haklarının korunması, kültür mirasının korunması için de ciddi katkıları olacaktır." dedi. Çobanoğlu, soydaşlardan, bulundukları ülke ile uyumlu olmaları fakat Türk kimliğini, inançlarını koruyarak yaşamalarını istediklerini vurguladı.

 cihan
Bu haber 510 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,036 µs