En Sıcak Konular

75 sanıklı PKK davası düştü

27 Kasım 2010 12:06 tsi
75 sanıklı PKK davası düştü Aralarında PKK'nın önde gelen isimlerinin de bulunduğu 75 sanıklı PKK davası zaman aşımından dolayı düştü.

Aralarında örgütten ayrılan PKK lideri Osman Öcalan ve  Murat Karayılan'ın da bulunduğu 75 sanıklı PKK davası 30 yıllık zaman aşımından dolayı düştü.

Şanlıurfa'nın Siverek ve Hilvan ilçelerinde, 1980 yılı ve öncesinde PKK adına eylem ve faaliyet yürüttüğü saptanan 75 sanık hakkında 'terör örgütü üyesi olmak', 'örgüt adına faaliyette bulunmak', 'devletin temel nizamlarını yıkmak için silahlı örgüt kurmak', 'kasten adam öldürmek' suçundan 7 ayrı dava açıldı. 1988 ile 2000 yılları arasında açılan 7 ayrı davanın birleştirilmesi ile kamuoyunda 'Siverek- Hilvan PKK ana davası' olarak adlandırılan davanın görüldüğü Siverek Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3 Kasım günü yapılan 26´ncı duruşmasında zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle ortadan kaldırılması kararlaştırıldı.

Mahkeme heyeti ayrıca dosya kapsamında Osman Öcalan, Murat Karayılan gibi sanıklar hakkındaki yakalama kararını da ortadan kaldırdı. Yargılama sürecinde mahkemeye nöbetçi avukat sıfatıyla girip, Osman Öcalan ve Murat Karayılan'ın avukatlığını yapan Avukat Şeyhmus İnal, ''Bugüne kadar ifadesini bile alamadığı çoğunluğu PKK'nın kurucusu ve üst düzey yöneticisi olan sanıkların yargılandığı dava, 30 yıllık zaman aşımından dolayı ortadan kaldırıldı'' dedi.Bu haber 706 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,258 µs