En Sıcak Konular

Merkel'e Kıbrıs cevabı: İyi şanslar

27 Kasım 2010 10:32 tsi
Merkel'e Kıbrıs cevabı: İyi şanslar Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlamak için gelecek yılın başında adaya gideceğini açıklayan Almanya Başbakanı Angela Merkel'e Ankara'dan "iyi şanslar" dileği geldi.

Zaman'ın konuya ilişkin sorusunu cevaplandıran diplomatik kaynaklar, "Kendisine iyi şanslar diliyoruz. Daha önce birçok ülke bunu denedi." ifadelerini kullandı. Kaynaklar, Kıbrıs'ta çözüm için Rum tarafına baskının şart olduğunu vurguladı. Bu çerçevede Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un önceki gün Güvenlik Konseyi'ne sunduğu Kıbrıs'taki müzakerelere ilişkin raporu da olumlu olarak değerlendirdi. Genel Sekreter'in, müzakerelerin süresiz olarak devam edemediğini vurgulayarak Rumlara mesaj verdiğini kaydetti.

Almanya Başbakanı Merkel, önceki gün Türk basın kuruluşlarının temsilcilerine yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun hem Türkiye-AB ilişkilerini hem de AB-NATO ilişkilerini olumsuz etkilediğini belirterek, sorunun çözümü için önümüzdeki şubat ayında adaya gideceğini açıklamıştı. Merkel, Türkiye'den limanlarını Rumlara açmasını istemişti. Merkel'in Kıbrıs çıkışının, Türkiye'nin NATO-AB işbirliğini engelleme konumunu koruduğu Lizbon Zirvesi'nin ardından gelmesi dikkat çekti. Diplomatik kaynaklar, AB-NATO ilişkilerindeki tıkanmada Rum faktörünün fark edilmesini önemli bir gelişme olarak zikrediyor. Ankara, Kıbrıs sorunu çözülmeden NATO-AB işbirliğindeki tıkanmanın aşılamayacağına dikkat çekerek, bu konuda Rumlara baskı yapılmasını tavsiye ediyor.

19-20 Kasım'da Lizbon'da NATO şemsiyesi altında kurulması kararı alınan füze kalkanının detaylarına ilişkin tartışmalar sürüyor. Liderler, nihai bildiride NATO'ya Mart 2011'de yapılacak savunma bakanları toplantısına kadar füze savunma sistemi konsültasyon, komuta ve kontrol düzenlemeleri geliştirmesini, Haziran 2011'deki savunma bakanları toplantısına kadar ise füze savunma sisteminin uygulama adımlarını içeren bir eylem planı hazırlaması talimatı vermişti.

KALKAN KONUSUNDA TARİHLER ESNEYEBİLİR

Türkiye'nin de komuta kontrol merkezinin oluşturulması sürecinde yer alacağını ifade eden diplomatik kaynaklar, pazarlık yapılacak detayların zorluğuna işaret ederek, söz konusu tarihlerin esneyebileceğini belirtti. NATO'da Türkiye dahil bazı ülkelerin milli füze savunma sistemlerinin bulunmadığını ve İttifak ile ABD'nin aşamalı uyarlamalı savunma sistemlerinin entegre edilmesinin ardından söz konusu ülkelerin kendi milli kalkanlarını oluşturmasına gerek kalmayabileceğini ifade etti. ABD'nin kalkan projesinin NATO çatısı altına alınmasının Türkiye açısından önemine işaret eden kaynaklar, maliyetleri de etkileyebilecek pazarlıkların çetin geçeceğini kaydetti.

Aynı kaynaklar, projenin NATO şemsiyesine alınmasının Türkiye'nin milli füze kalkanı konusunda NATO ve AB üyesi ülkelerin dışında üretilen sistemleri kullanamayacağına dair iddialara da katılmıyor. Bu konuda uzmanları aksi yöndeki görüşlerine dikkat çekiyor. Diplomatik kaynaklar, İran'ın ismi zikredilmese de Türkiye'nin NATO füze kalkanı projesine onay vermesinin komşularla sıfır sorun siyasetinin altını oyduğu yolundaki yorumları da reddediyor: "Türkiye, 1952'den beri NATO'ya üye. İran da bunu biliyor.Bu haber 837 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,833 µs