En Sıcak Konular

Atalay'dan Avcı açıklaması

28 Eylül 2010 12:35 tsi
Atalay'dan Avcı açıklaması İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın adliyenin yürüttüğü bir işlem kapsamında gözaltına alındığını söyledi.

Atalay, Kuzey Irak ziyaretinin önemli olduğunu ve çok önemli konular görüşüldüğünü de dile getirdi.

Beşir Atalay, AK Parti'den ayrılışı sırasında basın mensuplarını sorularını cevapladı. Atalay, Hanefi Avcı'nın gözaltına alınmasıyla ilgili bir soruya "İşlem adliyenin yürüttüğü yargının yürüttüğü bir işlemdir. Son günlerde İstanbul'da gözaltılar olmuştu. Orada da sözü edilen arkadaşın ismi geçmiştir. İstanbul Adliyesi bu konularda herhalde ifadesine başvuracaktır." dedi.


GAZETE HABERİNİ YALANLADI

Amerikalı komutanla ne zaman görüşeceği yönündeki soruya ise Atalay, bugün öğleden sonra görüşeceğini söyledi. Bir gazetede Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Berzani ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak yer alan habere ilişkin soruya ise Atalay, "Bugün basında gördüm. Bunların tamamı yorum. Biz biliyorsunuz bir açıklama yapmadık oradan da bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla bunlar arkadaşlarımızın basının yorumu. Özellikle bir tanesinde çok ileri şeyler var. O tür şeyler (Öcalan'la görüşme) bizim görüşmelerimizde zikredilmemiştir. Arka plan gibi perde arkası gibi bu tür değerlendirmeler yanlış. Biz bu konuda açıklamamız gereken bir şey olsa açıklarız. Tamamen arkadaşların yorumlarıdır."

"Öcalan'la görüştük" diye bir ifadelerinin tutanaklarda bulunmadığını anlatan Atalay, şunları söyledi: "Gazetelerden gördüğüm yine şu anda kullandığınız ifade de yanlış, görüştüğümüz anlamında bir şey yok, zaten görüşülüyor anlamında bir şey var. O tür konular konuşulmadı. Bugün tamamen özellikle o konuyla ilgili gazetelerde yer alan ifadeler yanlış, yani orada şöyle şeyler söyleniyor. Bizim görüşlerimize daha yakın falan. Bu tür şeyler kullanmadık böyle bir şey konuşulmadı. Kesin olarak burada ifade ediyorum. Eğer bir tutanak falan varsa da bilmiyorum. O da yanlış." dedi.

Basına karşı kendisinin her zaman doğru cevap verdiğini hatırlatan Atalay, "Benim bir usulüm vardır. Daima doğru bilgi. Doğrunun peşindeyim gerçeğin peşindeyim. Söylediğimi söylerim, söylemediğimi söylemem. Bugüne kadar da hiç basınla ilgili konularda böyle bir sorunum olmamıştır. Ben gayet meramımı açık anlatırım, düşüncelerimi açık söylerim. Söylemediğim şeyleri de kabul etmem." diye konuştu.

Kendisinin Kuzey Irak'a yaptığı ziyaretin çok önemli olduğunu ve önemli konuları görüştüklerine işaret eden Atalay, şunları söyledi: "Esasen şu anda bütün boyutlarıyla biz bu sorunun üzerindeyiz. Bugünkü görüşmede bunların bir devamı olacaktır. Ardından başka görüşmeler de olacaktır. Cumartesi Suriye'ye gidiyoruz. Suriye ile bu işin diğer ayağını görüşeceğiz. Daha sonra başka ziyaretlerimiz olacak. Hepimiz Türkiye'nin bu zorunun çözümü için olanca çaba gösteriyor. "

Tezkerenin kapsamına yönelik bir soruya ise Atalay, tezkerenin daha öncekinin yenilenmesi şeklinde olacağını kaydetti.

cihanBu haber 606 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,354 µs