En Sıcak Konular

Arınç, Yarımağan'ın istifasını doğal buldu

21 Eylül 2010 19:37 tsi
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın istifasını "doğal karşıladığını" belirterek, bundan sonra kurumların kendi sınavlarını yapmalarında fayda olduğunu söyledi.

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde düzenlenen 8. Altın Üzüm ve Kültür Festivali ile Üzüm Oteli’nin açılış törenine katılan Arınç, gazetecilerin ÖSYM Başkanı Yarımağan’ın istifasıyla ilgili sorusunu yanıtladı.

ÖSYM’de yaşananın tam bir skandal olduğunu, olayın boyutlarının genişlediğini, konuyla ilgili savcılık soruşturmasının sürdüğünü belirten Arınç, şöyle konuştu: "İş bu noktaya geldikten sonra onun başında bulunan bir kişinin istifasını doğal karşılıyorum. Önemli olan bundan sonra ÖSYM’nin yeniden yapılandırılmasıdır. Bu kurum, binlerce insanın iş imkanı için ter döktüğü, göz nuru verdiği önemli bir imtihanı hazırlıyor. Bugün yaşanan olaylara bakarsak bu kurumun daha çok şeffaf, denetlenebilir ve güvenlikli olması lazım. Bu birinci şart.

İkinci şart, binlerce insan belli bir puan alarak kurumlara yerleştirilmek için sınava giriyor. Herhalde bundan sonra kurumların ayrı ayrı kendi sınavlarını yapmalarında fayda var. Çünkü böyle bir merkezi sistemde soruların elden çıkarılması veya suistimali çok daha kolay oluyor gördüğümüz kadarıyla. Hükümetimiz bu konuda Milli Eğitim, YÖK ile çalışarak en güvenlikli, şeffaf ve denetlenebilir bir sınav mekanizmasını kuracaktır. ÖSYM’nin geldiği bu noktada mutlaka bir değişime ihtiyaç görüyorum."

-"KURU ÜZÜMDE ALTIN YIL"-

Arınç, açılışta yaptığı konuşmada, üzümün Manisa’nın geleneksel ürünlerinin başında geldiğini söyledi.

Bu yıl sofralık üzümde Alaşehir, Sarıgöl ve Salihli’den binlerce ton ihracat yapılarak, kilogram başına 1 lira civarında gelir elde edildiğini belirten Arınç, "Kuru üzümde de bir altın yıl yaşıyoruz. Kilogram fiyatı 3 lira civarında. Umarım biraz daha artacaktır. Yurtiçi ve dışındaki şartlar bu yıl olumlu. Üzümcümüz, bağcılarımız umuyorum ki, bu sene ürünlerinin karşılığını alsınlar" dedi.

Saruhanlı Belediyesinin altyapı konusunda önemli yatırımlara imza attığını, ilçenin kanalizasyon ihtiyacının yüzde 50’sinin tamamlandığını ifade eden Arınç, Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı’nın, bazı belediye başkanları gibi vaktini makyaj yatırım yaparak geçirmediğini söyledi.

Arınç, şöyle devam etti: "Bir kentin üstyapısında göze hoş gelecek düzenlemeler yaparak belediye başkanlığı yapmak da mümkün. Ben meclis başkanlığına geldiğimde de aynı şeyi gördüm. Meclis binası, 1961 yılında hizmete girmişti, neredeyse 50 sene. Her şey görkemli bir mimariyle yapılmış. Ama geldiğim zaman gördüm ki, altyapı felç olmuş. Isıtma, soğutma, sığınak, hiçbir şey kalmamış. 5 yılımın 4 yılını meclisin altyapısını kurtarmak için harcadım. Isıtma-soğutma sistemi günde 24 saat en yüksek kapasiteyle çalışıyordu, kayıp kaçak yüzde 50’nin üzerindeydi. Borular patlamıştı. 4.5 milyon liraya yeni bir ısıtma-soğutma sistemi yaptım, kendini 1.5 yılda amorti etti. Eski sistemle günde 2 bin lira zararımız vardı. Bir şehir için de aynısı, önemli olan altyapıdır." Arınç, belediye tarafından yaptırılan otelin de ilçede önemli bir ihtiyacı karşılayacağına dikkati çekerek, bölgedeki sanayicilerin kavşak yapımı talebini de takip edeceğini dile getirdi.

Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı, Türkiye’nin toplam çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin yüzde 36’sının ilçelerindeki tesislerde işlenerek ihraç edildiğini belirtti.

Yaralı, belediye tarafından yaptırılan 17 odalı otelin haziran ayında misafir kabulüne başladığını söyledi.

Tören sonrası, bölgede üzüm işleyen ve ihraç eden büyük kuruluşlarla en güzel üzüm yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri verildi.Bu haber 591 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,208 µs