En Sıcak Konular

'Japonya, gemi kaptanını serbest bırakmalı'

21 Eylül 2010 17:36 tsi
Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu, Japonya tarafından alıkonan Çinli kaptanın koşulsuz olarak derhal serbest bırakılması talebini yineledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang, düzenlenen olağan basın toplantısında, olayın Çin-Japonya ilişkilerine ciddi ölçüde zarar verdiğini ifade etti. İki ülke arasında çeşitli kademelerdeki temasları olumsuz yönde etkilediğini belirten Çinli yetkili, bunun sorumluluğunun Japonya'ya ait olduğunu kaydetti. İlişkilerin daha da gerginleşmesini önlemek için Japonya'nın kaptanı derhal şartsız olarak serbest bırakması gerektiğini ifade eden sözcü Jiang, ikili ilişkilerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için çaba harcanması gerektiğini ve sorunu çözebilecek anahtarın Japonya'nın elinde olduğunu vurguladı.

Öte yandan Japonya, geçtiğimiz pazar günü Çinli kaptanın gözaltı süresinin 10 gün daha uzatıldığını açıklamıştı. Açıklama üzerine Çin devlet medyasında yer alan bildiride, Japonya ile bütün üst düzey hükümet görüşme ve iletişimin durdurulduğu duyurulmuştu.

Çin balıkçı gemisi ile iki Japon devriye gemisinin 7 Eylül'de 40 dakika arayla Doğu Çin Denizi'ndeki egemenlik tartışması olan bir bölgede çarpışması, iki ülke arasında diplomatik kriz çıkarmıştı. 41 yaşındaki Zhan Qixiong adlı kaptanı 'kamu görevini engellemek ve gemilere kasten çarpmak' suçundan gözaltında tutan Japonya, balıkçı teknesinin 14 kişilik mürettebatını serbest bırakmıştı.

Egemenlik hakları tartışmalı olan takımadalara Japonya Senkaku, Çinliler ise Diaoyu adını veriyor. Doğu Çin Denizi'ndeki söz konusu kazanın olduğu yer Japonya kontrolünde, ancak hem Çin hem de Tayvan, bu bölge üzerinde hak iddia ediyor. Daha önceleri de Çin ile Japonya arasında Diaoyu adaları ile ilgili olarak birçok defa sorun yaşanmıştı. Japonya da geçmişte çok kez, Çin gemilerinin bu adalara fazla yaklaşması nedeniyle Pekin'e protesto notası vermişti. Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı bölgede petrol arama çalışmaları ile ilgili sorunlar ise halen devam ediyor.

(CİHAN)Bu haber 618 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,734 µs