işte son anket | " /> işte son anket | "/>

En Sıcak Konular

Bugün seçim olsa; işte son anket

21 Eylül 2010 10:53 tsi
Bugün seçim olsa; işte son anket
İşte son seçim anketine göre partilerin oy oranları...

Araştırma şirketi Andy-Ar, yüzde 58 evet çıkan referandumdan sonra yaptığı ilk ankette, bu pazar seçim olsa seçmenlerin yüzde 44.1'inin AK Parti'ye oy vereceğini ortaya çıkardı. CHP'ye yüzde 25.3, MHP'ye yüzde 10.3, Saadet Partisi'ne yüzde 5.8 ve BDP'ye de yüzde 5.7 oranında oy verileceği belirlendi.

 14-19 Eylül'de 20 ilde bin 961 kişi ile gerçekleştirilen araştırmada referandum sonuçlarının belli olduktan sonra Başbakan Erdoğan'ın ‘evet diyen de hayır diyen de kazandı' dediği konuşması da soruldu. Katılımcıların yüzde 60.4'ü olumlu bulurken, olumsuz bunların oranı yüzde 31.8'de kaldı. Yüzde 7.8 de “Beni ilgilendirmiyor” cevabı verdi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Andy Ar Başkanı Faruk Acar, Kemal Kılıçdaroğlu'nunCHPGenel Başkanı olması ile başlayan ‘solda birlik' havasının referandum sonuçları ile birlikte dağılma eğilimine girdiğini kaydetti. Ankette MHP'nin durumunu değerlendiren Acar “MHP'nin oylarındaki düşüş referandum sonuçları ile birebir örtüşmekte. CHP ile aynı söylem etrafında bütünleşen MHP, tabanındaki ciddi rahatsızlıklara kulak vermemiştir. 22 Temmuz seçimlerinde yüzde 15 dolayında oy alan MHP'nin seçmeni, referandum sürecinde tercih değiştirerek büyük bir ekseriyetle AK Parti'ye yönelmiştir”dedi.12 Eylüldarbecilerinin yargılanması sorusuna katılımcıların yüzde 60.1'i ‘evet' derken yüzde 24.1'i ‘hayır' dedi.

 AK Parti ivme kazandı

Andy Ar Başkanı Acar, hayırcı propagandayı yürütenlerin referandumun güvenoylamasına dönüştürüldüğü söyleminin yerini bularak, AK Parti'nin seçmen üzerindeki inancının tazelendiğini söyledi. Referandumdan hemen sonra yapılan araştırmada, AK Parti'nin 29 Mart Yerel Seçimleri'nde düşen oylarının tekrar yükseldiğine işaret eden Acar, AK Parti'nin 22 Temmuz Genel Seçim sonuçlarına doğru ivme kazandığını ifade etti.
 Bu haber 1,159 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,198 µs