En Sıcak Konular

Bu yıl doğalgaz ucuzlayabilir!

19 Eylül 2010 09:59 tsi
BOTAŞ, kış öncesi doğalgaz satışlarını artırmak için çözüm arayışlarını hızlandırdı.

Gaz fiyatlarına 2008'de yapılan yüzde 75-80 oranındaki zammın olumsuz etkileri satışları etkilemeye devam ediyor. Zaman'ın haberine göre, şirketin, satışları artırmak için geçen yıl sanayi abonelerine yaptığı ekstra indirim de çözüm olmadı. Resmî verilere göre yılın ilk 7 ayında BOTAŞ 17,7 milyar metreküp doğalgaz sattı. 2010 yılı programına göre ise temmuz itibarıyla 20,2 milyar metreküp gaz satılması gerekiyordu. Gaz satışı, aynı dönem itibarıyla programın 2,5 milyar metreküp gerisinde kaldı. Sektör çevreleri, düşüşün devam etmesi halinde alınmayan gaz için ödenecek paranın yıl sonunda 1-1,5 milyar doları bulabileceği uyarısı yaptı. BOTAŞ, tüketimin azalmasıyla alınmayan gaza 2008'de 704 milyon dolar, geçen yıl ise yaklaşık 600 milyon dolar ödeme yapmıştı.

BOTAŞ, Hazine ve Maliye'nin öngörüleri doğrultusunda 2008'de doğalgaz fiyatlarına yüzde 75-80 zam yaptı. Havaların soğuduğu bir dönemde yapılan zamlar, abonelerin tepkisine sebep olurken kombiler kısıldı. Zam baskısının 2009 ve sonraki yıllarda da devam etmesi, tüketimi olumsuz etkiledi. Satışlardaki düşüşü ekonomik krize bağlayan şirket, geçen yıl satışları artırmak için sanayi abonelerine özel bir indirim kampanyası yaptı, eylülde sözleşme yapacak abonelere ekstra yüzde 2 indirim uygulandı. Ancak indirim, özel şirketlerin tepkisine yol açtı. Doğalgaz İthalatçıları ve İhracatçıları Birliği satışlardaki düşüşü, "Doğalgaza 2008'de yapılan insafsız zam ve fiyatların düşmesine rağmen uzun süre indirime gidilmemesi üzerine müşterilerde oluşan güvensizliğe" bağlamış ve BOTAŞ'ı eleştirmişti. BOTAŞ'ın 2008'deki anormal zammı, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurumu (YDK) Raporu'na da yansımıştı. "2008'de doğalgaz satış fiyatları 5 kez artırılmıştır." denilen raporda zamla ilgili tespitler şu şekilde yer almıştı: "BOTAŞ 2008'de satmış olduğu doğalgaz fiyatlarını ortalama yüzde 67,8, kümülatif olarak da yüzde 88,9 oranında artırmıştır."

BOTAŞ'ın verilerine göre yılın ilk 7 ayında satılan gaz miktarı 17,1 milyar metreküp (m3) oldu. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 18,7 milyar metreküp, 2008'de ise 21,5 milyar metreküp olmuştu. 2010 yılı programına göre satılacak gaz miktarının 20,2 milyar metreküp olması gerekiyor. Yıl sonu satışları toplamı 33,8 milyar metreküp olacak. En fazla satış 19,9 milyar metreküp ile elektrik sektörüne yapılacak. Aynı dönemde konutlara 8 milyar m3, sanayiye 5,2 milyar m3 gaz satışı yapılırken Yunanistan'a da 737 milyon m3 ihracat söz konusu.Bu haber 395 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,039 µs