En Sıcak Konular

'Farklı inanç sahiplerine de aynı değeri veriyoruz'

17 Eylül 2010 20:08 tsi
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Biz Türkiye'de yaşayan farklı inanç sahiplerine de yurttaşlarımız olarak aynı değeri veriyoruz. Onların ibadet ihtiyaçlarını da önemsiyoruz." dedi.

Balıkesir'in Edremit ilçesi Güre Beldesi'ne tatil için gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Cuma namazı için Yunus Emre Camii'ne geldi. Namaz sonrası Arınç'a, ikram edilen tavuklu pilav, ayran ve Şam'dan getirilen hurmadan ikram edildi. Arınç'la birlikte aynı masayı paylaşan MHP'li Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç'ın "Sizinle birlikte olmaktan kıvanç duyduk. Belediyemize sizi de bekliyoruz." sözleri üzerine Arınç, belediyeyi ziyaret edeceğini söyledi. Bülent Arınç, bir süre cami cemaatiyle sohbet ettikten sonra gazetecilere, "Gündemi takip edemedim gündemde ne var ne yok arkadaşlar?" diye sordu. Bir gazetecinin Ayasofya'daki ayin tartışmalarıyla ilgili düşüncelerini sorması üzerine, Arınç, "Zaten yunanlılar gelmiyormuş bu konuyu konuşmaya gerek kalmadı." dedi.

Arınç , Edremit'teki Vakıf Bölge müdürlüğünü ziyaret etti. Burada vakıf müdürleriyle yaklaşık bir saat toplantı yaptıktan sonra Edremit'te bulunan Ayvalık Vakıflar Zeytin İşleme Müdürlüğü'ndeki incelemelerde bulundu. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bülent Arınç, "Vakıflar Bölge Müdürümüz ile birlikte Balıkesir ve Çanakkale İllerindeki vakıf eserlerinin geldiği noktayı beraberce görüştük. Özellikle Balıkesir vakıf eserleri yönünden çok zengin bir ilimiz. Hem Balıkesir merkez ve ilçelerinde, hem Çanakkale merkez ve ilçelerinde onlarca eser bu güne kadar restore edildi. Bir kısım vakıf varlıklarımız da restore et işlet devret, yap işlet devret ve kat karşılığı modelleri ile değerlendirildi. Benim görebildiğim kadarıyla son on yıl içerisinde Balıkesir ve Çanakkale'de onlarca vakıf eseri ihya edilmiş restore edilmiş bu çok güzel bir gelişme. Şu anda ihale aşamasında olanlar var, projesi yapılıp kurulda tasdikini bekleyenler de var. Ama görebildiğim kadarıyla irili ufaklı merkez ilçeler hatta köyler dahil pek çok cami, pek çok külliye, pek çok medrese, pek çok kervansaray, han restore edilmiş durumda. Bir de özel olarak Gökçeada'da bir kilisenin restorasyonu gündemde. Bildiğiniz gibi Çanakkale'de 7 tane cemaat vakfı var. Bu cemaat vakfına ait pek çok kilise ve gayrimenkul de bulunuyor. Biz Türkiye'de yaşayan farklı inanç sahiplerine de yurttaşlarımız olarak aynı değeri veriyoruz. Onların ibadet ihtiyaçlarını da önemsiyoruz. Dolayısıyla Gökçe Ada ve Ayvalık'ta Cunda adasındaki kilisenin restorasyonu da gündemde. Bununla ilgili ihale aşaması da süratle ilerliyor. Balıkesir ve Çanakkale'deki Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün çalışmalarını fevkalade başarılı ve olumlu olduğunu söyleyebilirim." dedi.

cihan

 
Bu haber 580 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,790 µs