En Sıcak Konular

Cumhurbaşkanı Gül, 9 günlük ABD turuna çıktı

17 Eylül 2010 18:39 tsi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler (BM) 65. Genel Kurul çalışmaları ve üst düzey görüşmelerde bulunmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gitti.

Cumhurbaşkanı Gül, New York'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde açıklamada bulunup sıcak gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Gül, bu yılki Genel Kurul görüşmelerinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığımıza tesadüf etmesi bakımından ülkemiz için ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

BM Genel Kurulu'na 23 Eylül'de hitap edecek olan Cumhurbaşkanı Gül, aynı gün Barışı Koruma-Barışı İnşa alanındaki son gelişmeleri gözden geçirmek üzere düzenlenecek olan Devlet ve Hükümet Başkanları düzeyindeki BM Güvenlik Konseyi Zirve Toplantısı'nı da yönetecek. Gül, BM Güvenlik Konseyi'nde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık edeceği terörizm konulu tematik bir toplantı düzenleneceğini bildirdi.


ÇOK SAYIDA İKİLİ GÖRÜŞME YAPACAK

Binyıl Kalkınma Hedefleri ve En Az Gelişmiş Ülkeler konulu etkinliğe de iştirak edeceğini, Binyıl Kalkınma Hedefleri doğrultusunda alınan mesafenin değerlendirilmesi amacıyla düzenlenecek zirveye 20 Eylül'de hitap edeceğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, 2011 yılında düzenlenecek müteakip En Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi'ne önümüzdeki yaz İstanbul'un ev sahipliği yapacağını kaydetti.

New York temasları çerçevesinde çok sayıda yabancı Devlet ve Hükümet Başkanıyla ikili görüşmeler de gerçekleştireceğini dile getiren Gül, Columbia Üniversitesi'nde ve "Council on Foreign Relations" adlı düşünce kuruluşunda konferanslar vereceğini anlattı.

Gül ayrıca ABD'de yaşayan Türk toplumu temsilcileriyle New York'ta, Türk akademisyenlerle de Boston'da buluşacağını 25 Eylül 2010 tarihinde ABD'den ayrılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki heyette; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Çevre ve Orman Baka0nı Veysel Eroğlu'nun da yer bulunuyor.

Eşi Hayrunnisa Gül'ün de eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Gül, TC-ANA uçağıyla saat 16.00 sıralarında New York'a gitmek üzere İstanbul'dan ayrıldı.

cihanBu haber 623 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,417 µs