En Sıcak Konular

ABD'de yoksulluk oranları açıklandı

17 Eylül 2010 16:44 tsi
ABD'de yoksulların oranı, 2009 yılında yüzde 14,3'e yükseldi. Ülkede yoksulluk oranı, 2008 yılında yüzde 13,2 seviyelerinde bulunuyordu.

ABD Nüfus bürosundan yapılan açıklamada, her yedi kişiden birinin yoksul olduğu ülkede, geçen yıl yoksul insan sayısının 39,8 milyondan 43,7 milyona yükseldiği belirtildi.

Bu rakamın 51 yıldır en yüksek yoksulluk rakamı olduğuna işaret edilen açıklamada, 2009 yılında, 4 milyon kişinin daha yoksullar ordusuna katıldığı ifade edildi.

Açıklamada, yoksulluğun artmasının asıl nedeninin işsizlik olduğuna işaret edilerek, Hükümete göre, 4 kişilik bir ailenin gelirinin yılda 22 bin doları geçmemesi halinde yoksul sayıldığı vurgulandı.

Sağlık sigortası olmayan ABD'li sayısında artış olduğu ifade edilen açıklamada, sağlık sigortası olmayan kişi sayısının geçen yıl yüzde 16,7'ye yükselerek, 2008'de 46,3 milyon olan sağlık sigortası bulunmayan kişi sayısının geçen yıl 50,7 milyona çıktığına dikkati çekildi.

YOKSULLUKTAN EN FAZLA SİYAHLAR VE LATİN AMERİKALILAR ETKİLENİYOR

Açıklamada, bu rakamın, 1987 yılından bu yana en yüksek rakam olduğu kaydedilerek, yoksulluğun en fazla siyahları ve Latin Amerikalı kökenlileri etkilediği belirtildi.

Ülkede yaşayan 12,3 milyon Latin Amerikalının yüzde 25,3'ünün, 9,9 milyon Siyahın yüzde 25,8'inin fakir olduğu ifade edilen açıklamada, Asyalılar arasında fakirlik oranının, yüzde 12,5, Beyazlar arasında ise yüzde 9,4 olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, ülkede yoksulluktan en fazla çocukların etkilendiği vurgulanarak, 18 yaşın altında bulunan her beş gençten birinin yani 15,5 milyon çocuğun yoksul olduğu kaydedildi.

Ülkenin daha çok aralarında Luisiana, Missisipi ve Alabama eyaletlerinin yer aldığı güney kesiminde fakirliğin etkili olduğu belirtilen açıklamada, söz konusu bölgenin nüfusunun yüzde 15,7'sinin yoksul olduğu ifade edildi.

ABD'de 7,5 milyon çocuğun sağlık sigortasından yoksun olduğuna işaret edilen açıklamada, ülkede uyuşturucu kullanımının arttığı da vurgulandı.Bu haber 648 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,053 µs