En Sıcak Konular

Rumların gözü Medvedev'in desteğinde

17 Eylül 2010 12:29 tsi
Rumların gözü Medvedev'in desteğinde  
Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in 7-8 Ekim'de Güney Kıbrıs'ı ziyaret edeceği bildirildi. Medvedev Güney Kıbrıs'a ticaret, turizm ve diğer alanlarda faaliyet gösteren yaklaşık 400 kişilik bir işadamı heyeti ile gelecek.

Haravgi gazetesi "Medvedev'e 400 İşadamı Eşlik Ediyor" başlığıyla manşetten verdiği haberde, Medvedev'in Hristofyas'la siyasi deklarasyon ve ekonomi, ticaret, kültür gibi konularda bir dizi anlaşmaya imza atacağını belirtti. Gazetenin iddiasına göre Hristofya ile Medvedev'in imzalayacağı siyasi deklarasyonda, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 50'nci kuruluş yıldönümü vesilesiyle, Rusya'nın BM üyesi ülke olarak sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bağımsızlığına desteği belirtilecek. Gazete BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden birinin devlet başkanı olan Medvedev'in ziyaretinin Güney Kıbrıs için büyük önem taşıdığını da belirtti.

Medvedev'in ziyaretinin müzakereler açısından kritik bir dönem olan; BM Genel Sekreteri'nin raporunun yayınlanmasından birkaç hafta önce gerçekleşecek olmasının da ayrı bir önem taşıdığına dikkat çeken gazete, uluslararası siyasi satranç tahtasındaki en güçlü ülkelerden biri olarak sunduğu Rusya'nın, sözde Kıbrıs halkının mücadelesine ve Kıbrıs'ın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne desteğini yinelemesinin beklendiğini belirtti.

Medvedev'e Rus işadamları yanında kalabalık bir güvenlik ve gazeteci ordusunun da eşlik edeceği belirtilirken, Medvedev ve beraberindekilerin Güney'e taşınması için 4 uçak gerekebileceği kaydediliyor. Medvedev'in yolculuğuyla ilgili programın halen netleştirilmemiş olmasına rağmen güvenlik gerekçelerinden dolayı Güney'e kendi araçlarını ve gerekirse helikopter de götüreceği belirtildi.

Medvedev'in Güney'de kalacağı süre içerisinde Cikko Manastırı'nı ve Larnaka'daki Ay Lazaru Kilisesi'ni ziyaret etmesi; Hristofyas eşliğinde Limasol'u gezmesi ve Rum-Rus Dostluk Anıtı'nın açılışını yapması da bekleniyor.

cihanBu haber 774 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,356 µs