En Sıcak Konular

Nüfusun yüzde yetmişinde diş eti hastalıkları görülüyor

17 Eylül 2010 11:57 tsi
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nden Diş Hekimi Hasan Kaçaroğlu, nüfusun yüzde 70'inde diş eti hastalıklarının görüldüğünü söyledi. Kaçaroğlu, bunun dişlerin düzgün temizlenmemesinden kaynaklandığını söyledi.

Ağız sağlığına ve hijyenine gerekli özen gösterilmediği için birçok kişide diş eti hastalıklarının görüldüğünü ifade eden Kaçaroğlu, düzgün temizlenmediği zaman gıda artıklarının dişler arasında ve yüzeylerinde biriktiğini vurgulayarak, üç gün içerisinde bu artıkların bakteri ürettiğini söyledi. Söz konusu atıkların diş taşı oluşumuna da sebep olduğunu aktaran Kaçaroğlu, temizliğe dikkat edilmediği zaman diş çekimlerinin kaçınılmaz olduğu uyarısında bulundu.

Diş eti hastalıklarının ilk belirtisinin kanamalar olduğunu aktaran Kaçaroğlu şunları söyledi: "Buna diş etlerinde şişmeler, kızarıklık, çekilmeler gibi belirtiler de eşlik ediyor. Yapılan araştırmalara göre yüzde 30 oranında genetik etkenlerin diş eti hastalıklarında önemli bir yere sahip. Sigara kullanımı, bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları, epilepsi, kalp ilaçları gibi) vücuttaki hormonal değişiklikler (hamilelik-menapoz), stres, diş sıkmak ya da diş gıcırdatmak, diyabet, kötü beslenme gibi faktörler de diş eti sağlığını olumsuz yönde etkiliyor."

Diş eti kanamalarının aynı zamanda kan hastalıklarının da habercisi olabileceğine dikkat çeken Hasan Kaçaroğlu, özellikle lösemi hastalarının altı ayda bir kez diş hekimine gitmesi gerektiğini söyledi. Kaçaroğlu, diş temizliği için de şu tavsiyelerde bulundu: "Vatandaşlarımız kendi imkanları dahilinde sert gıda (Elma-havuç-ayva ) tüketmeli. Günlük diş bakımlarını diş fırçasıyla, diş ipliğiyle yapmalı."
 
cihanBu haber 608 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,856 µs