En Sıcak Konular

Kriz lobisi bu defa Daily Telegraph'a yazdırdı

17 Eylül 2010 11:41 tsi
Kriz lobisi bu defa Daily Telegraph'a yazdırdı İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin AKP ve İran iddiasının ardında kimler var?

Sabah gazetesinde Süleyman Yaşar'ın köşe yazısından ilgili kısım:

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin internet sitesinde, Türkiye'nin içini karıştırabilecek nitelikte çok ilginç bir haber dolaşıma sunuldu. Habere göre, "laik anayasayı ortadan kaldırmayı amaçlayan Tayyip Erdoğan'ın AKP'si, 25 milyon dolar bağış almak üzere İran'la anlaştı.

...

Bu haber, daha önce "kriz lobisinin" Batı basınında yayınlatıp, ardından "bakın Türkiye için yabancı basın ne yazıyor!" alıntılarıyla Türk basınının büyüterek kullandığı haberlerin bir benzeri. Bu tür haberler, daha önce de çok çıktı. Bir dönem, yabancı basında, "Türkiye ekonomisi 2009'da 120 milyar dolar bulamaz ve batar" haberleri yayınlandı ve bunu bizim gazeteler manşetten duyurdu. Amaç, kara propagandayla Türkiye ekonomisi ve siyasi yönetimi hakkında beklentileri olumsuza çevirmek. Amaca ulaşmakta yerli basın yeterli olmazsa, yabancısı devreye sokuluyor. Kriz lobisinin kurgusu bu kadar basit!

...

Türkiye ekonomisinde beklentileri olumsuza çevirme gayretleri öyle uluslararası bir boyut kazandı ki, Commerzbank ve Deutsche Bank'ın yetkilileri bile Türkiye ekonomisinin 2009'da döviz ihtiyacını karşılayamayıp batacağını ileri sürdüler. Bu da yetmeyince hayali konuşmalar üretildi. Nobel Ödüllü bir iktisatçı olan Paul Krugman'ın Polonya'daki konuşmasında Türkiye'yi riskli ülkeler arasında saydığı yazıldı. Oysa Krugman o konuşmasında Türkiye'den bahsetmemişti bile. Nitekim ünlü iktisatçı haberi tekzip etti de kurulan tuzağı böylece boşa çıkardı.

...

Gelelim bir başka kara propagandaya... Geçen yıl Türkiye'nin ödemeler dengesinde net hata ve noksan kaleminde niteliği bilinmeyen döviz girişlerinde artış olduğunda, bazı akademisyenler ve bazı medya kuruluşları el ele vererek, aynı anda İran'dan Türkiye'ye kamyonlarla 18 milyar dolar getirildiğini iddia etmişlerdi. Merkez Bankası çıkıp böyle bir para girişinin mümkün olmadığını duyurdu.

Kara propagandacıların bütün amacı, Türkiye ekonomisindeki olumlu beklentileri olumsuza çevirip ekonomiyi krize sokmak. Ama başarılı olamıyorlar. İddialarının tutarsızlığı bir yana, Türkiye ekonomisi bütün bu iddialara rağmen hızla büyüyor, işsizlik azalıyor, mali disiplin sürüyor.
Kriz lobisi ve dış destekçileri, anlaşılan asker ve yargı vesayetinin sona ermesini bir türlü içlerine sindiremediler. Seçimle AK Parti'yi iktidardan indiremeyeceklerini anlayınca, yalan haber zinciriyle Ak Parti'yi boğmaya çalışıyorlar.Bu haber 724 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,998 µs