En Sıcak Konular

Sarkozy'le Barroso arasında şiddetli tartışma

17 Eylül 2010 11:03 tsi
Sarkozy'le Barroso arasında şiddetli tartışma Belçika'nın başkenti Brüksel'de, AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sırasında, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso arasında, Paris'in Romanlar konusunda izlediği politika yüzünden şiddetli

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa'nın Romanları sınır dışı etmesinden dolayı zirvenin gergin geçtiğini, görüşmelerin devam ettiği öğle yemeği sırasında Sarkozy ile Barroso arasında çok şiddetli bir tartışma yaşandığını belirtti.

Luksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Sarkozy ile Barroso'nun birbirlerine karşı ''erkekçe'' sözler sarfettiklerini söyledi. Bir Avrupalı diplomat da, iki adamın ses tonunun iyice yükseldiğini ve koridorun öbür ucundan duyulduğunu kaydetti. Sarkozy ise, Barroso ile kendisi arasında fırtınalı bir görüşme geçtiğini yalanladı.

Zirveye yakın kaynaklar, Sarkozy-Barroso atışmasının yanı sıra, Fransız-Alman ilişkilerinde de bir falso yaşandığını açıkladılar. Kaynaklar, Alman Başbakanı Angela Merkel'in, Sarkozy'nin, ''Merkel'in kendisine yakında Almanya'nın da topraklarında bulunan Roman kamplarını kapatacağı'' yönündeki iddialarını yalanladığını ifade etti.

Fransız hükümeti, Romanları toplu şekilde sınır dışı ettiği için yurt içinde ve dışında sert eleştirilere hedef oluyor. AB yöneticileri tarafından sert bir şekilde kınanan Fransa, Romanları sınır dışı etme politikasından vazgeçmeyeceğini açıklıyor.

Fransa, ocak ayı başından bu yana 8 binden fazla Romanı, Romanya ve Bulgaristan'a gönderdi. Temmuz sonundan itibaren gönderilenlerin sayısının ise bini geçtiği belirtiliyor.Bu haber 835 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,370 µs