En Sıcak Konular

Kreşlerde menenjit ve zatürreye dikkat

17 Eylül 2010 11:01 tsi
Antalya Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ümid Başer, menenjit, zatürre, orta kulak iltihabı gibi hastalıklara neden olan mikrobun anaokulu ve kreşlerde daha kolay yayıldığını söyledi.


Başer, bebeklik ve çocukluk çağında sık rastlanan menenjit, zatürre, septisemi, orta kulak iltihabı, sinüzit gibi hastalıklara 'pnömokok' isimli mikrobun sebep olduğunu söyledi.

Mikrobun çocukların toplu olarak bulunduğu anaokulu ve kreşlerde daha kolay yayıldığını belirten Başer, en etkili korunma yönteminin aşı olduğunu söyledi. Son iki yıldır aşının ücretsiz olarak uygulandığını belirten Başer şunları söyledi: "Pnömokoklara bağlı hastalıklar, dünyada her yıl 5 yaşından küçük yaklaşık 1 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır. Günümüz şartlarında kaçınılmaz olmakla birlikte kreşe gitmek pnömokok hastalıkları için ayrıca bir risk faktörüdür." Doğal korunma yollarının da ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Başer, "Beslenme önemli bir faktördür. Anne sütü alan çocuklarda pnömokoklara bağlı hastalıklar daha az görülmektedir. Ayrıca beslenme yoluyla yeterince çinko alınması zatürre görülme sıklığının vehastalıkşiddetinin azaltılmasına yardımcı olur. Gereğince el yıkama bütün bulaşıcı hastalıklardan olduğu gibi pnömokoklardan korunmada da çok önemlidir. Çocuklar sigara dumanı ve ev içi hava kirliliğinden de özenle uzak tutulmalıdır." dedi. 

CİHANBu haber 541 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,880 µs