En Sıcak Konular

Maraş 2...

17 Eylül 2010 10:18 tsi
Maraş 2... Plan kimin; Bizim mi onların mı? Yoksa..

iyibilgi Ankara

Bundan tam bir hafta önce, 10 Eylül günü Maraş haberini yaptı iyibilgi Ankara bürosu. Başlığı, “Maraş: Hımm, bir düşünelim.. Yok çok düşünelim” idi.

Şöyle diyordu haberimiz; “…Yunanistan Dışişleri Bakanı Druças, Kıbrıs’ta devam eden görüşmelerde gündeme gelen Maraş'ın iadesi maddesinin kabulü halinde, Türkiye'nin AB ile müzakerelerde dondurulan 8 başlığının açılacağına ilan etti.

Ve Rum tarafının bu önerisinin “gerçekçi” algılanmasını istemiş! Yunanistan özellikle hükümet değişikliğinden beri-ki adı geçen bakanın da çiçeği burnundadır-Kıbrıs konusunda sanki daha sıcak davranıyor. Keza Türkiye de bir yıl içinde sonuç alınmasını istiyor. Fakat tabii olarak sorunun çözülmesi isteyenler AB ve ABD. Onlar da bastırıyor.

Bir başka gerçek Ankara’nın, “bu yıl içinde sorun çözülse iyi olur sonrasını zor” diyerek süreci hızlandırması! Yani burada “çoklu bir sıkışıklık” var.

Atina diyor ki şimdi, ‘Maraş'ın iadesi, Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinde büyük bir dinamizm yaratacaktır. Türkiye'nin AB yolundaki engellerinin de kaldırılması ve AB'ye tam üye olması hem Türkiye hem Yunanistan hem de Kıbrıs'ın yararınadır’.

Şimdi bu taze teklifin Ankara’da düşünülmesi gerekiyor. Kıbrıs sorunu çözülmek isteniyor ama Rum kesiminin bu dönmüş kararı ile arkasında duracağını belirten Yunanistan’ın açıklaması iyice gözden geçirilmeli. İyice!”

Ve bugün Hürriyet. 17 Eylül yani. Gördüğünüz bu manşetle çıktı.

Önemli kısımları şöyle…

“Kıbrıs’ta Türk ve Rum liderler arasında devam eden müzakerelerde Türkiye ve KKTC, mülkiyet konusunda Rumları ve BM’yi şaşırtan yeni bir açılım paketi hazırladı.”

 “… Kıbrıs müzakerelerinde Türk tarafı, 36 yıldır yürüttüğü “mülkiyet sorunu global takas ve tazminatla çözülecek” politikasından vazgeçerek, ilk kez Rumların 1974 öncesinde KKTC’deki tüm mülkiyet haklarına insan hakları temelinde çözüm getirecek bir formül hazırladı. Kazan-kazan esasına dayalı formüle göre, Kıbrıs özel bir mortgage sistemi ile finans merkezi, TOKİ formülüyle de dünyanın en büyük kentsel dönüşüm bölgesi olacak.”

“… 46 sayfalık mülkiyet paketi, aylar süren hazırlığın ardından 18 Haziran’da Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in de katıldığı Kıbrıs zirvesinde son şekline kavuştu. Cumhurbaşkanı Gül, paketi hazırlayanları tebrik etti. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve ekibi, paketi bir bütün olarak 6 Eylül’de pazarlık masasına koydu.”

“… Türk ve Rumların eşit temsil edildiği TOKİ benzeri bir inşaat şirketi kurulacak. İlk sermayeyi Türkiye, ABD ve Yunanistan’dan sağlayacak şirket, Rumların kapalı Maraş kenti ve Türklerin de güneyde bıraktığı 450 bin dönüm arazinin tapularını devralacak.”

Haber, planın Türkiye’ye KKTC’ye ait olduğunu söylüyor. Türkiye’ye mi Yunanistan’a mı? Yoksa…

www.iyibilgi.comBu haber 2,204 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,622 µs