En Sıcak Konular

Avrupa'nın 'Akil Adamlar'ı, Diyarbakır'ı dinleyecek

13 Eylül 2010 12:43 tsi
Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine destek vermek amacıyla kurulan, kamuoyunda "Akil Adamlar" olarak da bilinen Bağımsız Türkiye Komisyonu, 14-18 Eylül tarihleri arasında Türkiye'ye gelerek Diyarbakır ve İstanbul'da temaslarda bulunacak.

Açık Toplum Vakfı ve British Council işbirliği ile kurulan komisyonun başkanlığını, 2008 Nobel Barış Ödülü'nü alan Finlandiya'nın eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari yapıyor. Komisyon üyeleri yarın İstanbul'a gelecekler ve 15 Eylül Çarşamba günü Diyarbakır'a giderek Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP'nin eski eşbaşkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve şehrin önde gelen STK'larının yöneticileri ile görüşme yapacak. Bağımsız Türkiye Komisyonu'nun Diyarbakır'a gelecek üyeleri arasında Başkan Martti Ahtisaari'nin yanı sıra Avusturya Dışişleri eski Müsteşarı Albert Rohan ve İspanya eski Dışişleri Bakanı Marcelino Oreja Aguirre yer alıyor.

2004'te kurulan Bağımsız Türkiye Komisyonu bugüne kadar biri 2005'te biri de 2009'da olmak üzere iki ayrı Türkiye raporu yayımladı. Komisyon, "Avrupa'da Türkiye: Kısır Döngüyü Kırmak" başlıklı ikinci Türkiye raporunu, geçen yıl Brüksel, Paris, Londra, Berlin gibi Avrupa'nın başlıca başkentlerine giderek, Avrupa kamuoyuna ve karar vericilere bizzat sundu. Komisyon raporlarında ve temaslarında "Avrupa hükümetleri taahhütlerini yerine getirmeli, Türkiye'ye adil davranmalı ve hak ettiği saygıyı göstermeli; Türkiye ise hükümeti ve muhalefetiyle dinamik ve geniş tabanlı bir reform süreci başlatarak Avrupa'daki destekçilerini teşvik etmeli" görüşünü dile getiriyor.


cihanBu haber 445 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,279 µs