En Sıcak Konular

Kadir Özbek'ten tuhaf açıklama

13 Eylül 2010 10:17 tsi
Kadir Özbek'ten tuhaf açıklama 
Referandumun ardından açıklamaları en çok merak edilen isimlerden biri konuştu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, referandumdan yüzde 58 evet çıkmasını beklemediklerini söyledi. Özbek, halkın çoğunluğunun tercihinin bu yönde olduğunu belirterek fazla söyleyebilecek bir şeyin kalmadığını ifade etti.

HSYK girişinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Özbek, yasal düzenlemenin kendilerini ve hukuk devletini ilgilendirmesi nedeniyle taraf olma durumunda kaldıklarını savundu. Bu zaman diliminde çok ağır, zaman zaman çok acımasız bir kampanya dönemi yaşadıklarını ileri süren Özbek, bu dönemde yapılması gereken neyse onu yapmaya çalıştıklarını söyledi.

"Bundan sonra halkımızın çoğunluğunun tercihi bu yönde olduğuna göre fazla söyleyebilecek bir şeyimiz de kalmadı demektir." diyen Özbek, referandum süresince ne halka ne de basına gerçek dışı bir şey söylemediklerini savundu. Yargıç disiplini içerisinde hareket etmeye çalıştıklarını dile getiren Özbek, yeni anayasanın uzlaşmayla çıkıp çıkmamasına ilişkin bir soruya "Geçmişteki uygulamaya bakarsak fazla umutlu olduğumu söyleyemem, o çalışmanın tarafı olup olmayacağımızı şimdiden söyleme imkanımız yok." karşılığını verdi.

Türkiye'yi bundan sonra nasıl günlerin beklediğine ilişkin açıklamalarda da bulunan Özbek, şunları ileri sürdü: "İsterdik ki hukuk devleti ilkesi zedelenmesin. Yargı daha bağımsız olsun ama bundan sonra bulunduğumuz bugünkü nokta dünden daha geride bir noktadır." HSYK'da sonuçlandırmaları gereken işler bulunduğunu anlatan Kadir Özbek, referandumun ardından HSYK'da yapılması öngörülen düzenlemeler hayata geçirilinceye kadar çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. Geçici maddeye göre yeni yapının bir ay içerisinde oluşturulması gerektiğinin altını çizen Özbek, ancak nasıl hareket edileceğini bilmediklerini ifade etti.

cihanBu haber 736 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,827 µs