En Sıcak Konular

PKK yandaşları işyerlerini ateşe verdi

11 Eylül 2010 17:23 tsi
HAKKARİ’de çıkan çatışmada 9 PKK’lı teröristin öldürülmesinin ardından, Şanlıurfa'da BDP Suruç İlçe teşkilatı tarafından düzenlenen protesto yürüyüşünün ardından gerginlik çıktı.

Kalabalıktaki bazı kişiler çatılarda çekim yapan polislere hava fişek atarken, ilçe merkezindeki bazı yerler de ateşe verildi. Polisin müdahale etmediği olaylar BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici’nin çağrısı ile son buldu.

Öğle saatlerinde, BDP Suruç İlçe teşkilatı önünde toplanan aralarında BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Suruç Belediye Başkan Vekili Mehmet Özkan, Onbirnisan Belde Belediye Başkanı İbrahim Parıldar’ın da bulunduğu yaklaşık bin kişi ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yaşanan çatışmaları ve ölümleri protesto etmek için yürüyen kalabalığın en önünde bulunan yüzleri maske ile gizli gençler ellerinde Öcalan posterleri ve PKK’nın renklerini simgeleyen bezler ile üzerinde ‘İntikam’ yazılı pankart taşıdı. İlçe merkezindeki sokaklarda kadınların zılgıtları eşliğinde yürüyen kalabalık sık sık, ‘Biji Serok Apo’ (Yaşasın Başkan Apo), ‘PKK halktır halk burada’, ‘intikam’, ‘Suruç ovası Apocu yuvası’ ve ‘Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan’ sloganları attı.

İŞYERLERİNİ ATEŞE VERDİLER

İlçe merkezinde sloganlar eşliğinde yaklaşık 2 kilometre yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştığı sırada, çatılarda çekim yapan polisleri fark eden yüzleri gizli bazı kişiler havai fişek attı. Slogan atıp, polislerin olduğu yöne havai fişekle saldıran bir grup genç daha sonra Suruç Belediyesi’nin yanında bulunan bir mağaza, bir dershane ve AK Parti’ye ait seçim bürosunun camlarını taşla kırıp molotof kokteyli attı. Molotof atılmasının ardından işyerlerinde yangın çıkarken, yaşanan gerginlik üzerine BDP Milletvekili İbrahim Binici ve BDP İl Başkanı İbrahim Ayhan, çağrı yaparak gençleri sakin olmaya çağırdı. Binici’nin çağrısının ardından gerginlik sona ererken, kalabalık sloganlar eşliğinde yeniden BDP ilçe binasına gitti. Güvenlik güçlerinin müdahale etmediği olayların ardından, itfaiye ekiplerince söndürülen işyerlerinde maddi hasar oluştuğu öğrenildi. Yaşananların ardından ilçede güvenlik tedbirleri artırıldı.Bu haber 665 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,479 µs