En Sıcak Konular

Tatile çıkacaklar dikkat!

8 Eylül 2010 22:24 tsi
Yollar kan gölüne dönmesin...

Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. Uzmanlar, 4 gün sürecek tatili fırsat bilerek seyahate çıkan vatandaşları uyardı. Trafik yoğunluğu pazar günü yapılacak referandumla birlikte artacak.

Trafik kazalarının çoğunun arefe günü ve bayram dönüşlerinde yaşandığına işaret eden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, "İl dışına çıkacak vatandaşlarımız toplu taşıma araçlarını tercih etsinler.

Kendi araçlarıyla gidecek olan sürücülerimiz ise trafik kurallarına uyarak dikkatli olmalı, yola yorgun ve uykusuz çıkmamalı." önerisinde bulundu.

Geçen yılki 4 günlük Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen 80 kazada 91 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Apaydın, "En mutlu günlerde sevdiklerine kavuşmaya çalışan insanları üzmeye kimsenin hakkı yoktur." dedi.

Tüm uyarılara rağmen kazaların hız kesmediğine işaret eden federasyon başkanına göre bunun en büyük sebebi hatalı sollama, yorgun, uykusuz araç kullanma, aşırı hız ve mıcırlı yollar.

Yaz sonu olduğu için yol yapım çalışmaları oldukça fazla. Bu nedenle vatandaşlar, yol yapım ve onarım çalışmalarını, hava durumunu ve sel sularını dikkate almalı.

Son 5 Ramazan Bayramı'nda 26 günlük tatil yapıldığını ve bu tatillerde meydana gelen kazalarda 628 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden İstanbul Şoförler Esnaf Odası Başkanı Cem Sert de tatilde şehirlerarası seyahate çıkacak sürücülere gidiş ve dönüş zamanlamasını iyi ayarlamaları çağrısında bulundu.

Önceki bayram dönemlerinde yaşanan kazalardan ders alınması ve sürücülerin trafikte azami derecede dikkatli olması gerektiğini belirten Sert, "Sürücüler mümkünse tatillerini bir gün kısa tutarak özellikle dönüş yollarında çok dikkatli olmalı." dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü ise yaptığı açıklamada sürücülerin, bölünmüş yolların bütün kesimlerinde hız sınırının 110 kilometreye çıktığı gibi yanlış bir algıya kapıldıklarını ifade etti.

Açıklamada, sürücülerin belirlenmiş hız limitlerini kesinlikle aşmamaları istendi. Trafiği yoğun olan güzergâhlarda ek önlemler alındığını duyuran müdürlük, bayramda rahat ve güvenli seyahat için sürücülere kurallara riayet etme çağrısında bulundu.

haberturk

 

 Bu haber 669 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,942 µs