En Sıcak Konular

"Türkiye'ye sınırları açalım ve AB'ye alalım"

8 Eylül 2010 17:50 tsi
Almanya Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü (DIW) Başkanı Klaus Zimmermann, Türkiye’ye sınırların açılmasını ve Türkiye’nin AB’ye alınmasını istedi.

Zimmermann, Hamburger Abendblatt gazetesine yaptığı açıklamada, Müslümanları eleştiren Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Thilo Sarrazin’in başlattığı tartışmanın ne kadar faydalı olduğu yönündeki bir soruya karşılık, uyum politikasındaki ihmallerin çok sayıda kişi tarafından ele alındığını, ancak Sarrazin’in vardığı sonucun yanlış olduğunu belirtti.

Bunun bir din sorunu değil, eğitim ve köken sorunu olduğunu ifade eden Zimmermann, "Türkiye büyük bir ülke. İstanbul’daki iyi eğitimli Türkler daha çok ABD’ye göç ederken, Almanya’ya kırsal kesimden göçmenler geldi. Sarrazin’in, ’bir sorun olduğu’ fikrini paylaşıyorum. Ancak bundan çıkardığım şu: Türkiye’ye sınırları açarsak ve bu ülkeyi AB’ye alırsak durum iyileşir. Göçmenlerden yine de eğitim almalarını ve uyum sağlamalarını isteyeceğiz, ancak uyumun başarılı olması için bizim de bir şeyler sunmamız lazım" ifadesini kullandı.

Sarrazin’in düşünce özgürlüğü çerçevesinde görüşlerini dile getirdiğini ifade eden Zimmermann, ancak Sarrazin’in bunu biraz sivri dille yaptığını, fakat kendisinin ırkçı olmadığını belirtti.

Almanya’da 2015 yılından itibaren her yıl 250 bin çalışanının istihdam piyasasından ayrılacağını ve 3 milyon, özellikle kalifiye işgücüne ihtiyaç olacağını kaydeden Zimmermann, aynı zamanda çalışanların yaşlanacaklarını ve kalifiye eleman sayısının azalacağını bildirdi.

Zimmermann, ekonominin uzun vadeli güvence altına alınması için Kanada ve Avustralya’da olduğu gibi bir an önce puan sistemine geçilmesi gerektiğini belirtti.

Ülkeye göç alınmasının istihdam piyasasının taleplerine göre belirlenmesi gerektiğini belirten Zimmermann, Almanya’nın ekonomik gücünün kalıcı olması için yılda en az 500 bin insana ihtiyaç duyduğunu kaydetti.Bu haber 647 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,622 µs