En Sıcak Konular

İran, Sakine'nin recm cezasını askıya aldı

8 Eylül 2010 16:32 tsi
Dünyanın isyan ettiği recm cezasında sonunda İran'dan geri adım geldi

İran’da, taşlanarak öldürme şeklinde uygulanan recm cezasına çarptırılan Sakine Muhammed Aştiyani’nin cezasının infazı askıya alındı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran’ın İngilizce yayın yapan Press TV kanalına yaptığı açıklamada, infazın askıya alındığını belirtti.

İki çocuk annesi Aştiyani’nin, kocasının ölümünden sonra iki kişiyle birlikte olduğu gerekçesiyle 2006’da recm cezasına çarptırılması dünyada tepkilere neden olmuştu.

Okurlarımızdan onbinlerce imza yağdı

Zina yaptığı iddiasıyla recm cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani’ye internette açılan kampanyalarda destek verenlerin sayısı 1 milyonu aşarken, milliyet.com.tr okurları da düzenlenen kampanyaya beş gün içerisinde onbinlerce imza yağdırdı. Ünlüler ve siyasetçiler, “Sakine artık bizim de davamız” derken, Sakine’nin oğlu Seccad ise dün uluslararası camiaya, “Annemi yalnız bırakmayın” mesajı vermişti.

99 kez kırbaçlandı 5 yıldır hapiste
Sakine Aştiyani, 2006 yılında “gayrimeşru ilişki” yaşadığı gerekçesiyle 99 kırbaç cezasına çarptırıldı. Ancak savcıların, Aştiyani’nin kocasının öldürülmesine de karıştığı iddiası üzerine hakkında yeniden dava açıldı. Aştiyani cinayet suçlamasından aklansa da zinadan suçlu bulunarak recm cezasına mahkûm edildi. Karar dünyayı ayağa kaldırınca İran yönetimi recm cezasını durdurduklarını açıkladı. Ancak idam cezası iptal edilmedi. Aştiyani’nin avukatı Muhammed Mustafa, ofisinin basılmasının ardından ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Devletin atadığı ikinci avukatın da ofisi arandı. Sakine geçen ay işkenceyle canlı yayında “suçunu” itiraf etmeye zorlandı.

‘Annemi yalnızca siz kurtarabilirsiniz’
Sakine Aştiyani’nin oğlu Seccad, Fransız Liberation gazetesine verdiği röportajda, uluslararası kamuoyuna seslenerek, “Sizden rica ediyorum, yorulmayın. Bir kez daha elimizi tutan sizsiniz. Burada olmasaydınız annem ölmüş olurdu” dedi. Seccad, annelerine psikolojik baskı uygulandığındı anlattı. Sakine’ye geçen cumartesi günü idam edileceği söylendi. Kadının korkulu gecesinin sabahında gardiyanlar yanına gelip dalga geçtiklerini söylediler.Bu haber 713 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,046 µs