En Sıcak Konular

Türkiye'de 3 kişi öldü!

8 Eylül 2010 13:32 tsi
Batı Nil virüsüyle ilgili beklenen açıklama geldi...

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek, ülkemizde rastlanan Batı Nil virüsü hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Ertek yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Haatalık görüldüğü bikldirimi yapılmıştır. Enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi bilimsel bir araştırma kurumu oluşturulmuş ve incelemeler başlatılmıştır. Manisa'da 16 hastada yapılan incelemelerde özellikle hava sıcaklıklarının çok yüksek olmasından nedeniyle kalp, akciğer hastalığı gibi nedenlerden hayatını kaybetmiş. Burada bir hastada Batı Nil virüsüne rastlanmıştır. Bugüne kadar 5 ilden 7 vakaya Batı Nil Ateşi tanısı konuldu. Bu hastalardan 3'ü kaybedildi.

Manisa'da bu vakaların ön tanısının konduğu andan itibaren Ege ve Hacettepe Üniversitesi bu bölgedeki sineklerde araştırmaya başlamıştır. Batı Nil virüsüne yakalananlarda bir belirti ve bulgu olmaz. Yüzde 80'inde durum böyledir, yüzde 20'sinde belirti olarak Batı Nil ateşi başlar. Kuluçka süresi 2-5 gün arasındadır. En önemli belirtileri baş ağrısı, kusma ve bilinç değişikliğidir. Ciddi vakalar hastanelerde yatırılarak izlenmelidir. Batı Nil virüsü için geliştirilmiş bir aşı yoktur. Sivrisineklerle mücadele temel. Kapı ve pencerelerden sivri sineklerin girmesini engellemek, sivrisineğin bol olduğu yerlerde kapalı kısımlarda bulunmak, uzun kollu kıyafetler giymek hastalığı önler.

Üstüne basa basa söylüyorum, bir salgın söz konusu değildir. Sonbahara girmiş olmamız, az sayıda vakanın görülmüş olması bizim açımızdan, vatandaşlar açısından ciddi bir tehlike olmadığını gösteriyor. İlerleyen günlerde de bunlarla ilgili bilgi vereceğiz."

haberturkBu haber 546 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,112 µs