En Sıcak Konular

DP'li Subaşı: '12 Eylül anayasasası değişmeli'

8 Eylül 2010 12:54 tsi
Demokrat Parti'nin ağır toplarından Hasan Subaşı, 12 Eylül anayasasının Türkiye için bir utanç olduğunu söyledi...

Anayasada 17 kez değişiklik yapıldığını belirten Subaşı, bugüne kadar yapılan değişikliklerin hiçbirinde öze dokunulmadığını belirtti. Değiştirilecek 26 maddenin 82 anayasasının özüne dokunacağını ifade eden Subaşı, bu nedenle gürültünün koptuğunu vurguladı.

DP üyesi Hasan Subaşı Antalya'nın Finike ilçesinde hemşehrileriyle buluştu. Finike Girişimci İşadamları Derneği (FİGİAD)'nin Corendon Otel'de tertiplediği programa katılan Subaşı, Türkiye'nin gündemindeki en önemli konular hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. 12 Eylül'deki referandumda halkın önüne konulacak 26 maddeyi değerlendiren tecrübeli siyasetçi, maddelere bakıldığında 'hayır' denecek bir tarafın olmadığını belirtti. Değiştirilecek maddeler içerisinde 24 maddenin çok da önemsenmediğini, her parti tarafından hemen hemen desteklendiğini ifade eden Subaşı, buna karşın Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)'ndaki değişikliklerin hayli itiraz konusu olduğunu kaydetti.

Yargı bağımsızlığının zedeleneceği yönündeki endişelerin yersiz olduğunu dile getiren Subaşı, AYM'nin vermiş olduğu kararla da bu iddiaların temelsiz kaldığını vurguladı.

Hasan Subaşı, 12 Eylül'de yapılacak Anayasa değişikliğini memleketi Finike'de anlattı. Çağrıldığı her yere gidip dilinin döndüğünce anlatmaya çalıştığını belirten Subaşı, anayasada yapılacak 26 maddelik değişikliğin 1982 vesayet rejimi denilebilecek bu rejimi kurumsallaştıran anayasanın özüne dokunulması itibariyle çok önemli bulduğunu dile getirdi. Subaşı, "İşte şimdi bu değişikliklerle asker ve sivil bürokrasinin yüksek yargının bu güne kadar pek de dokunulmayanlara bu anayasa değişikliğiyle kısmen de olsa dokunulmuştur." dedi.

Demokrasinin en güzel yolunun herkesin denetlenebilir olması ve dokunulabilir olması olduğuna dikkat çeken Hasan Subaşı, "Biz 10 yıl belediye başkanlığı yaptık. Dokunmayan kalmadı. Savcıya gittik, hakime gittik ifademizi verdik. Alnımızın akıyla çıktık. Siyasette hangi siyasetçi yargılanmadı, sorgulanmadı. Hatırlıyor musunuz liderlerden hapse girmeyeni. Peki diğerlerinden yargılanan, sorgulanan bu güne kadar gördünüz mü? Yeni yeni görüyoruz. Hata yapanların sorgulandığını, yargılandığını yeni görüyoruz ve bu değişikliklerde bir takım dokunulmazlara dokunulmuştur." diye konuştu.

Şimdi yeniden A'dan Z'ye bir sivil anayasa yapma şansı doğduğunu ifade eden DP'li Hasan Subaşı, dünyanın her yerinde çağdaş anayasaların bireyin hak ve özgürlüklerini güvenceye aldığını, Türkiye'de ise tam tersi olduğunu kaydetti.

'Evet' demesinden dolayı AK Parti ile bir pazarlığının söz konusu olmadığını belirten Hasan Subaşı, şunları söyledi: "Oylanan sadece 26 maddelik metindir. Bu metinin yararı vardır. Yeniden Türkiye'nin yeni bir anayasa yapmasına yol açabilir mi? Ben ona bakarım. Onu kimin hazırladığı benim için önemli değildir."

cihan

 Bu haber 597 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,832 µs