En Sıcak Konular

8 Eylül 2010 11:59 tsi
Ya da çözüm isteyen 'ortak bir sorun' var

iyibilgi Ankara

ABD Genelkurmay Başkanı Mullen’in Türkiye ziyareti evvelinde iki ülke arasındaki en tartışmalı konu, ABD Kongresi’nin Yahudi lobisinin baskısı altında Türkiye’ye gönderilecek silahları-bir tür-“ambargolayabileceği”, Beyaz Saray’ın da bu yüzden satış kararlarını Kongre’ye göndermediği iddiasıydı.

Hayli yazıldı çizildi bu iddia ama Mullen Ankara’dayken konuya açıklık getirdi; “Yok öyle bir şey” dedi.. “Türkiye ile sağlam bir satış anlaşmamız var, o da uygulanıyor” dedi. Konuyu kapattı.

Zaten iyibilgi de konunun serancamı ile ilgili gelişmeleri düzenli olarak ve perde arkasını da vererek okurlarına yansıttı. Öte yandan Oramiral Mullen’in Genelkurmay Başkanı Koşaner ve Başbakan ile yaptığı görüşmelerin kaba hatları ortaya çıktıysa da, ince hatları çok belli olmadı.

Fakat görüşmeden kısa bir süre sonra ortaya çıktı ki veya öğrenildi ki diyelim; “Irak sınırına Awacs'lı güvenlik ablukası” uygulanacak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine 2011 yılında girecek, AWACS’lar Irak sınırına konuşlandırılacaktı.

Türkiye, üretici firma Boeing’den 4 AWACS satın almıştı, “üstün hava savaşı kumanda ve kontrol uçağı olarak biliniyor, yüksek irtifada yüzlerce kilometre uzaklıktaki uçakları ve gemileri izleyebiliyordu.”

“24 saat havada uçarak, 320 km alandaki, insan da dahil olmak üzere, tüm düşman unsurları tespit edebiliyor, her türlü hava koşulunda görüntü alabiliyordu”.

Milli Savunma Bakanı’nın da açıklamasından çıkarıldığı kadarı ile terör örgütüne karşı da önemli bir güç olacak. Ancak bu teknik bilgilerden öte fark edilmesi gereken bir nokta, Mullen ziyareti, silah satışları problemi ve görüşmelerin içeriği tartışmalarının hemen ardından gelen bu bilgi, aleni bağ içermese de önemli ipucu sunuyor.

Yani silah satışlarında sorun yok. Türkiye ile sorun yok. Mullen’in konuştuğu konulardan biri bu ve en önemlisi terör örgütüne karşı önemli bir silahın, yine ABD eliyle Türkiye’ye verilerek, Irak’tan askerlerin çekildiği, Kuzey Irak’ta önemli gelişmelerin olduğu bir anda teslim edilmesi.

www.iyibilgi.comBu haber 1,272 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,044 µs