En Sıcak Konular

Şeker ve çikolatada merdiven altı üretime dikkat!

8 Eylül 2010 11:33 tsi
Gıda mühendisleri, kaçak veya merdiven altı üretimlerde uygun olmayan katkı maddesi ve renklendirici kullanıldığı uyarısında bulunarak, söz konusu maddelerin önemli sağlık riskleri yarattığını bildirdi.

Gıda Mühendisleri Odası Genel Başkanı Petek Ataman, yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'nda tüketicileri uyararak, alışverişlerinde, ambalajlı, üreticisi, adresi belli olan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından izin almış ürünlerin alınması ve tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

Ataman, gerek sağlık risklerinin, gerekse gıda hilelerinin birçoğunu tüketicinin anlamasının mümkün olmadığını belirterek, ''Bu tür sorunlar, gıdanın çıplak gözle incelenmesi veya tadılması ile anlaşılamaz. Şekerlemelerde, özellikle kaçak ve merdiven altı üretimlerde uygun olmayan katkı maddesi ve renklendirici kullanımı önemli sorun oluşturuyor'' dedi.

Gıdada kullanımına izin verilmeyen veya gıda saflığında olmayan maddelerin, önemli sağlık riskleri yaratabildiğine dikkati çeken Ataman, ''Çikolata ve çikolatalı ürünler ise genelde pahalı ürünler olduğundan, bu ürünlerde de taklit, sahte ürünler sorun yaratıyor. En basitinden tüketici aldatılıyor, hedeflediği ürün yerine daha kalitesiz bir ürüne para harcamasına yol açılıyor'' diye konuştu.

Bu noktada denetimlerin yetersiz olduğunu öne süren Ataman, şunları söyledi:

''Böyle dönemlerde, denetimlerin daha sık ve yoğun yapılması şart. Bunun için de başta gıda mühendisleri olmak üzere ilgili meslek gruplarının gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde istihdamını sağlayacak düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.''

Ataman, tüketicilerin sadece bayram gibi özel günlerde değil, her zaman satın aldıkları gıda maddelerinin seçimine dikkat etmeleri gerektiğini, bu duyarlılığın kişilerin sağlıkları açısından önemli olduğunu kaydetti.
 
ajanslarBu haber 661 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,133 µs