En Sıcak Konular

İlk ve son mitinglerini 12 Eylül ve 27 Mayıs'a 'hayır' diyen illerde yaptı

8 Eylül 2010 11:03 tsi
Referanduma destek mitinginin ilkini 12 Eylül Anayasası'na en fazla 'hayır' oyu veren Bingöl'den başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, miting programını 1961 Anayasası'na 'hayır' diyen Bursa'da bitirdi.

Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliğine destek mitinginin ilkini 1980 anayasasına en yüksek hayır oyu veren Bingöl'den başladı. Erdoğan, en son mitingini ise Bursa'da gerçekleştirdi. Bursa'dan 1960 darbesi sonrasında yapılan anayasaya yüzde 53 gibi bir oranda 'hayır' oyu çıkmıştı. 1961 Anayasası'nın oylandığı referanduma Bursa ile birlikte İzmir, Bolu, Aydın, Manisa, Denizli ve Samsun gibi iller de 'hayır' oyu çoğunlukta çıkmıştı. 1961 anayasanın oylandığı halk oylamasında Aydın'da yüzde 56, Bolu'da yüzde 55, Bursa'da yüzde 53, Denizli'de yüzde 51, İzmir'de yüzde 50,2, Manisa'da yüzde 56, Samsun'da yüzde 57 oranında 'hayır' oyu çıkmıştı. 1961 Anayasası yüzde 38,3 'hayır' oyuna karşılık, yüzde 61,7 'evet' oyuyla kabul edilmişti.

Başbakan Erdoğan, referandumu destek amacıyla 37 ilde mitinge katıldı. Erdoğan'ın mitinge katıldığı illerin isimleri şöyle: "Bingöl, Elazığ, Adıyaman, Malatya, Kütahya, Balıkesir, Hatay, Adana, Aydın, Denizli, Eskişehir, Isparta, Antalya, Afyon, İzmir, Trabzon, Rize, Erzurum, Kayseri, Gaziantep, Çorum, Kocaeli, Kahramanmaraş, Sakarya, Samsun, Sivas Tokat, Konya, Ankara, Tekirdağ, Van, Ağrı, Diyarbakır, Mersin, İstanbul, Şanlıurfa ve Bursa."

Başbakan Erdoğan, Başbakan Erdoğan, miting programına Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla ara verdi. Erdoğan, Yüksek Askeri Şura kararıyla ilgili yaşanan sorunlar nedeniyle dahi miting programına ara vermedi.

cihanBu haber 622 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,881 µs