En Sıcak Konular

Ergin'den Gerçeker'e net cevap

8 Eylül 2010 10:36 tsi
Ergin'den Gerçeker'e net cevap 2010-2011 adli yılı açılışında Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in söylediği sözlere, Bakan Ergin'den cevap geldi.

Adalet Bakanı Ergin, Yargıtay Başkanı Gerçeker'in açıklamalarını "Subjektif ve talihsiz" sözleriyle değerlendirdi  
 
 2010-2011 adli yılı açılışında Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in söylediği "Bağımsız olmayan yargı siyasallaşır. Yeni Anayasa Kuvvetler ayrılığına aykırıdır" sözler üzerine Adalet Bakanı Ergin Yargıtay Başkanı Gerçeker'i subjektif olmakla suçladı.
Yagıtay Başkan Gerçeker'in açıklamalarını sübjektif ve talihsiz olarak değerlendiren Bakan Ergin, Yargı organlarına Medya, sivil toplum kuruluşu, Dernek ve oda gibi çok değişik kurumlardan baskı geldiğini ve yargının iç baskıları olduğunu savundu.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Kurtuluş köyünde iftar yemeğine katılan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, burada yaptığı konuşmada Adli Yıl açılışında Yargıtay Başkanı Gerçeker'in yapılacak anayasa değişikliği hakkında söylediği sözleri değerlendirdi.

Bakan Ergin, Gerçeker'e Anayasa Mahkemesinin kararları üzerinden yanıt verdi.

Anayasa Mahkemesinin yeni Anayasa paketinin, Kuvvetler ayrılığını, HSYK'nın özerk yapısını ve Hukuk devletini güçlendirdiği yönünde bir karar verdiğine vurgu yapan Bakan Ergin, "Parlamento, Cumhurbaşkanı, sözünü söyledi, Anayasa mahkemesi bunlar doğrudur diyor. Bunlara karşı Yargıtay başkanının açıklaması "Subjektif ve taliksiz bir açıklama" dedi.

2002 yılından bu güne yargıda yapılan önemli değişikliklerin görmezden gelindiğini belirten Adalet Bakanı Ergin, yargı organlarına yargı mensuplarına çok değişik yerlerden baskı geldiğini iddia etti.

Ergin "Parlamento hükümet dış etkidir evet ama medya, sivil toplum kuruluşları, dernek ve odalarda dış baskıdır. Ancak yargının içinde iç baskılarda var bunu görmezden geliyorlar duymak istemiyorlar. Hakimler yargının içinden gelen baskılardan bağımsız olmalıdır. Yargının işleyişini sağlayan hakim kendi düşüncesinden de bağımsız olmalıdır." şeklinde konuştu.

Hakim ve savcıların "Acaba bu kararı alırsam ihraç edilebilir miyim. Beytüşşebap'a gönderilir miyim" düşüncesinde olmasının yargı içindeki iç baskının dik alası olduğunu savunan Bakan Ergin, "Bu yokmuş gibi bakmak davranmak sadece kafamızı kuma gömmekten başka bir şey değildir." dedi.

cihanBu haber 760 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,933 µs