En Sıcak Konular

1 milyon kişinin KEY parası duruyor!

6 Eylül 2010 17:04 tsi
KEY ödemeleri başladı... 490 bin kişiye 200 milyon lira ödendi. 1 milyon alacaklı ise 80 milyon lirayı bankada bıraktı.

Konut Edindirme Yardımı hesaplarının tasfiyesi kapsamında, 23 Ağustos’ta başlayan ödemelerde, geçen hafta sonu itibariyle yaklaşık 490 bin kişiye toplam 200 milyon lira ödeme yapıldı.

1,3 milyon kişiye ödeme yapılmasına ilişkin listenin, Resmi Gazete’nin 22 Ağustos’taki mükerrer sayısında yayımlanmasından sonra, geçen hafta sonu itibariyle 490 bin kişiye toplam 200 milyon lira ödendi. Kişi başına ortalama ödeme 408 lira oldu.

Tasfiye Halindeki Emlak Bankası, kurumların Mart ayından sonra gönderdiği bilgiler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda 1 milyon 496 bin 796 kayıt ve toplam 280 milyon lira ödeme içeren KEY ödeme listesi hazırlamış ve Emlak konut GYO’ya göndermişti. Liste 22 Ağustos Pazar günü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında 17 cilt olarak yayımlanmıştı.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, listede 1 milyon 496 bin 796 kayıt bulunmasına karşın, bir kişinin değişik kurumlarda çalışmış olması ve bütün işyerlerine ilişkin kayıtların listede yer alması nedeniyle ödeme yapılacak kişi sayısı 1,3 milyon civarında olacak. Liste kapsamında toplam 279 milyon 470,4 bin lira ödeme yapılması öngörülüyor.

Liste kapsamındaki kişilere, 23 Ağustos-3 Eylül döneminde TC vatandaşlık numaralarının son rakamına göre günler belirlenerek ödeme yapıldı. 3 Eylül’den itibaren listede adı bulunanlar, doğrudan Ziraat Bankası şubelerine başvurarak paralarını alabilecekler. Halen 1 milyon kayıtı içeren ve toplam 80 milyon lira ödeme bulunan hak sahipleri henüz şubelere uğramadı. Genellikle az miktarda KEY parası bulunanlar şubelere bu parayı almak için gitmiyor.

KEY için bu yıl Mart’ta yayımlanan ilk listede yer alan hak sahipleri için yapılan nema hesaplaması neticesinde oluşan yardım tutarına, ilgili kanun uyarınca ilk ilanın yapılacağı tarihe kadarki dönem için yüzde 10 artış uygulanmıştı. İlk ilan tarihinden sonraki listelerde isimleri yer alan hak sahiplerine ise her ilan dönemi için başlangıçtaki yüzde 10 artışa ilave olarak basit usulde yüzde 1,25 artış uygulanıyor.

İSMİNİZİN LİSTEDE OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!Bu haber 692 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,661 µs