En Sıcak Konular

Hariri: Suriye'yi suçlamak hataydı

6 Eylül 2010 15:52 tsi
Hariri: Suriye'yi suçlamak hataydı Lübnan Başbakanı Saad Hariri, babası eski Başbakan Refik Hariri'ye 2005'de düzenlenen suikastla ilgili Suriye'yi suçlamak konusunda "hata yapıldığını" söyledi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, babası eski Başbakan Refik Hariri'ye 2005'de düzenlenen suikastla ilgili Suriye'yi suçlamak konusunda "hata yapıldığını" söyledi.

Hariri, Eşşark El Avsat gazetesine verdiği demeçte, "Zamanında bazı hatalar yaptık. Suriye'yi başbakanı öldürmekle suçladık. Bu, siyasi bir ithamdı ve bu siyasi itham artık gündemde değil" dedi.

Saad Hariri, "İşini yapan bir mahkeme var. Biz kendi adımıza, ne olup bittiğini tekrar gözden geçirmek zorundayız" diye konuştu.

Refik Hariri, 14 Şubat 2005'te, Beyrut'taki Saint George Oteli yakınlarındaki bir kavşağın 1 ton patlayıcı ile havaya uçurulması sonucu 61 yaşında öldürülmüştü.

Hariri'ye düzenlenen suikastta İsrail'in parmağı olduğunu ileri süren Hizbullah'ın delilleri, Lübnan tarafından, ilgili BM mahkemesine sunulmuştu. Mahkemenin davayla ilgili ilk iddianamesini bu yıl hazırlaması bekleniyor.

Soruşturmanın ilk savcısı Alman Detlev Mehlis'in 2005 yılı sonunda hazırladığı iki rapor, suikastla ilgili Suriye yönetiminin ciddi uluslararası baskıya maruz kalmasına neden olmuştu.Bu haber 900 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,024 µs