En Sıcak Konular

Hazır almak yerine kendiniz yapın

6 Eylül 2010 13:34 tsi
Bebeğinize marketlerde satılan hazır mama ya da pürelerden almak yerine evde kendinizin hazırladığı pürelerden ve yemeklerden vermek istemez misiniz?

Bu sağlıklı yemekleri hazırlamak tüm paranızı ve zamanınızı kesinlikle almaz.

Birinternetsitesinde yer alan pratik tavsiyeleri ve kuralları takip ederek bebeğiniz için en iyi olan yemekleri yapabilirsiniz.

Illinois Üniversitesi'nde görevli gıda bilimi profesörü Susan Brewer, bebeklere katı gıdalara geçtiklerinde balık da yedirilmesini öneriyor. Geleneksel olarak bebeklere püre halinde sebze ve meyveler verildiğini ve daha sonra tahıllara ve hububatlara geçildiğini söyleyen Profesör Brewer, balık yemenin bebeğe sağlıklı bir beyin ve kalp gelişimi için değerli Omega-3 yağ asitlerini sağlayacağını belirtti.

Bebeğiniz için menüler:

Ev yapımı püreler: Evde yapacağınız püreler, marketlerde satılan kavanoz pürelerinden daha ucuza gelecektir. Her seferinde tek öğünlük ve tek sebze ya da meyveden püre hazırlayın. Örneğin, havuç, patates, elma, armuz, muz, avokado, şalgam. Daha sonra ise yeni tatlar oluşturmak için elma ile havuç, havuç ile kabak gibi birkaçını karıştırabilirsiniz. Bebekler genellikle yer elmasının tadını sever. Bunun için yer elması, somon balığı ve brokoliyi püre haline getirerek lezzetli ve besleyici bir yemek yapabilirsiniz. Kıvamını tutturmak için süt ya da su kullanabilirsiniz. Sonra kalan gıdayı tek öğünlük kaplara alıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Kaşık maması ve tahılları: Marketlerde satılanların oldukça pahalı olduğunu belirten uzmanlar, bunları da evde hazırlayabileceğinizi açıklıyor. Kahve değirmeni ya da süper etkili bir blender varsa, pirinçleri içine dökün ve cihazı çalıştırın. Çıkan pirinç tozunu dondurucuda uygun poşetlerde saklayın.

Evde pişen yemeklerden deneyin: Kendiniz için öğlen ya da akşam yemeğine ne hazırladıysanız, bebeğinize de bunlardan tattırın. Onu da masaya oturtun ve masadaki yemeklerden azar azar verin. Günün farklı öğünlerinde farklı gıdalar hazırlayın.

Bebekleriniz yemeklerini daha hızlı hazırlamak için çorbalar ve soslar için tasarlanan küçük el blender'i kullanabilirsiniz. Pişirdiğiniz ya da haşladığınız sebze ve meyveleri burada çabucak püre haline getirebilirsiniz. Kalanları da tek öğünlük kaplara alıp dondurucuda saklayın.
 
zamanBu haber 553 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,168 µs