En Sıcak Konular

79 yıl önce kapatılan cami yeniden açıldı

6 Eylül 2010 10:48 tsi
''Nizam Camisi'', Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından yeniden yapılarak ibadete açıldı.

Karadağ'ın başkenti Podgorica'da bulunan ve 1931 yılında Kadir Gecesi kılınan teravih namazının ardından kapatılan ''Nizam Camisi'', Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından yeniden yapılarak ibadete açıldı.

Podgorica'nın Tuzi ilçesinde yer alan ve şehrin kurucusu Fatih Sultan Mehmet'in, o dönemde bölgede ölen askerlerini defnettiği yerde yapılan ''Nizam Camisi'', 1931 yılının Kadir Gecesi'nde kılınan teravih namazının ardından kapatıldı.

Cami, 2. Dünya Savaşı yıllarında büyük ölçüde hasar görerek yıkıldı. 2000 yılında bölgede yaşayan Müslüman vatandaşların, camiyi yeniden eski haline getirebilmeye uğraştığı ancak maddi yetersizlikler yüzünden çalışmaların durdurulduğu öğrenildi.

Karadağ'da bazı çalışmalar yürüten TİKA, yaklaşık 3 ay önce ''Nizam Camisi'' ile çevresinde bulunan ''Tuzi Osmanlı Mezarlığı'nı'' yeniden yapmaya başladı.

Konuyla ilgili AA muhabirine konuşan TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya, mezarlık ve caminin bölge insanı için çok önemli olduğunu belirterek, bu projenin sonuçlanmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Osmanlı döneminde bu bölgenin güvenliğini sağlamakla görevli olan ve bazılarının salgın hastalıklardan öldüğü askerlerin bulunduğu mezarlık için Kulaklıkaya, ''Yıllarca bu bölge insanı, bu mezarlığa çok büyük bir kutsiyet atfetmiş. Nizam Camisi de bu halkın geleneklerinde ve dini hayatında çok önemli bir yer tutmuş. Karadağ Müslümanlarının bu güzel anını burada paylaştığım için çok mutluyum'' diye konuştu.

''BU CAMİDE BİZE AİT BİR ŞEYLER VAR''

Kulaklıkaya, caminin 1931 yılında yine bir Kadir Gecesi'nde ibadete kapatıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Daha sonra bu cami tamamen yıkılmış. Biz de TİKA olarak, Karadağ'da faaliyete başladığımız günlerden bu yana Karadağ'ın kalkınma çabasına destek olacak projeler uyguladık. Dini hayatta yeri olan bu caminin tamamlanması da bizim önceliklerimiz arasına girdi. Aynı zamanda buradaki hükümetin de desteği ile camiyi tamamlamış olduk. Mümkün olduğu kadar tarihi dokusunu yansıtmaya çalıştık. Caminin temelleri aynı ama belki orijinali böyle değildi. Yine de eskiyi yansıtacak bir mimari uygulandı. Bu camide bize ait bir şeyler var. Zaten burada yaşayan insanlarla paylaştıklarımız hep bize ait şeyler. Bizim kültürümüzün izlerini burada bu insanlar yaşatıyor. Burada yaşayanlar, ecdadın bıraktığı izleri, eserleri emanet olarak almış ve muhafaza etmeye çalışıyor. Karadağ Müslümanlarına ve bütün Müslümanlara bu eserin hayırlı olmasını diliyorum.''

Karadağ Cumhuriyeti Kültür Bakanı Branislav Micunovic de bölgeyi daha önce gezdiğini belirterek, caminin bitmiş olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Micunovic, ''Bu yapı, Karadağ için dini açıdan çok önemli. Caminin mimarisi ve taş yapısı çok önemli. Bu proje TİKA'nın uyguladıkları projelerden sadece bir tanesi. TİKA, daha önce de burada bir okul açmıştı. Bu da Türkiye ile Karadağ'ın işbirliğinin ilerlediğini gösteriyor'' dedi.

Türkiye'nin Podgorica Büyükelçisi Emine Birgen Keşoğlu da Türkiye ile Karadağ arasındaki güçlü ilişkilerin, ortak bir tarihe ve değerlere bağlandığını dile getirerek, ''Tuzi'deki Müslüman şehitliği ve caminin yeniden inşası için herkes çok büyük emek sarf etti. Bu ortak çabalarla, böylesine mübarek bir günde bu coşkuyu yaşamaktan son derece mutluyum'' diye konuştu.

Nizam Camisi'nin açılışı öncesinde, caminin çevresinde kurulan masalarda yaklaşık 500 kişiye iftar yemeği verildi. Daha sonra da burada kurulan sahnede Türkçe türküler ve ilahiler söylendi.

Gecede, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rıfat Feyziç de katkılarından dolayı Kulaklıkaya ile TİKA'nın Podgorica Koordinatörü Gökçen Kalkan'a birer hediye verdi.

Ardından Kulaklıkaya, Feyziç ve Büyükelçi Keşoğlu, kurdeleyi keserek, camiyi 79 yıl sonra yeniden ibadete açtı.

Bölgede yaşayan Müslüman halkın yoğun ilgi gösterdiği görülen Kadir Gecesi'nde camiyi dolduran vatandaşlar, teravih namazını kıldı.Bu haber 582 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,150 µs