En Sıcak Konular

İsrail'den Rusya hamlesi

6 Eylül 2010 09:15 tsi
İsrail'den Rusya hamlesi 
Rusya'nın İran ve Suriye gibi Ortadoğu ülkelerine silah vermesine engel olmaya çalışan İsrail, Moskova ile askeri işbirliği anlaşması imzalıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bugün Rusya'ya gelmesi beklenen İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Rus meslektaşı Anatoli Serdyukov'la askeri işbirliği anlaşmasını parafe edecek.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İrina Kovalçuk, "Bu anlaşma iki ülke arasında işbirliğini kapsayayacak. Önümüzdeki beş yıl için askeri teknoloji konularında bilgi ve tecrübe paylaşımını öngörüyor. Burada uluslararası güvenlik ve karşılıklı çıkarlar dikkate alınıyor" bilgisini verdi. Barak ve Serdyukov, terörle mücadelede işbirliği ve Ortadoğu'nun güvenliği konularını da müzakere edecek.

İsrailli bakanın Moskova ziyaretinin, Haaretz gazetesindeki "Tel Aviv, Rusya'nın Suriye'ye füze vermemesini istedi" yönündeki iddiaların arkasından gerçekleşmesi dikkat çekiyor. Gazete, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i arayarak Suriye'ye gelişmiş P-800 Yakhont füzelerini vermemesini istediğini dünya kamuoyuna duyurmuştu. İsrail, Rusya'nın verdiği füzelerin Hizbullah ve Filistin'li grupların eline geçmesinden endişe ediyor.

İsrail'in taleplerine olumsuz karşılık veren Kremlin, Rusya'nın askeri işbirliği anlaşmalarının üçüncü ülkelerin aleyhine olmadığını savunmuştu. Kremlin Danışmanı Sergey Prikhodko konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Rusya'nın uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini ve Suriye ile mevcut askeri işbirliğini durdurma gibi bir planlarının olmadığını belirtmişti.

cihanBu haber 951 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,678 µs