En Sıcak Konular

Aleviliğinin bilincinde olan darbe anayasasını savunamaz

6 Eylül 2010 08:47 tsi
Aleviliğinin bilincinde olan darbe anayasasını savunamaz Alevi-Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği gibi sivil toplum örgütleri, anayasa değişikliği paketine karşı olduklarını açıkladı.Ancak, Alevi kesimden yükselen farklı sesler de var.

Alevi araştırmacı ve yazar Cafer Solgun, referandumda 'hayır' diyecek örgütleri 'traji komik bir durum' sözleriyle değerlendiriyor. 26 maddelik paketin ciddi bir dönüm noktası olduğunu savunan Solgun, 12 Eylül Anayasası'nın ruhuna dokunan değişiklikler getirdiğini vurguluyor. Aleviliğinin farkında olan bir insanın, bunlara kayıtsız kalamayacağını belirterek, "Aleviliğinin, insanlığının bilincinde olan birinin 12 Eylül'ü savunması, darbecilere hizmet eden tavırlar takınması anlaşılır gibi değil. Birtakım Alevi kurumlarının başına çöreklenmiş olan isimlerin 'Aleviler, hayır diyecek' şeklinde kampanya yürütmelerini tarih yazıyor. Bunu Alevilere dayatanlardan yine Aleviler hesap soracaktır." diye konuşuyor.

Cafer Solgun, Türkiye'nin bir bütün olarak darbe mağduru olduğunun altını çiziyor. Cumhuriyet tarihi boyunca da Alevilerin üzerinde sopanın eksik olmadığını savunuyor. Ergenekon'un soruşturulduğu, Balyoz gibi darbe planlarının üzerine gidildiği bir ortamda Türkiye'nin daha iyi bir anayasayı hak ettiğini düşünüyor. Pakete karşı olanlara "Bugün dahi kurulu statükonun tanımadığı Alevilerin, bu statükonun savunuculuğuna soyunmalarını hangi akli gerekçeyle izah edebiliriz?" sorusunu yöneltiyor. Ergenekon davası sürecinde Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız'a suikast planlandığının ortaya çıktığını hatırlatarak, şöyle devam ediyor: "Türkiye'de akıl tutulmasına uğramamış herkes, 'derin devlet' diye bir şey olduğunu bilir. Bu derin devletin, toplumsal kaos çıkarmak adına, darbe şartlarını olgunlaştırmak adına ilk aklına gelenin de Alevi-Sünni çatışması çıkarmak olduğunu; Maraş, Çorum, Madımak katliamlarının da Ergenekon türü çetelerin, kirli faaliyetleri olduğunu bilir. Bunu Ali Balkız da bilir. Bu acılı tarihe rağmen kalkıp "Derin devletten şüphe ediyorum." demek hangi akla sığar? Bunun hesabını yine Aleviler soracaktır."

zamanBu haber 578 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,208 µs