En Sıcak Konular

'Yargıya ilişkin sorunlar, güven erozyonuna neden oldu'

3 Eylül 2010 13:52 tsi
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargıda çözülmeyi bekleyen sorunların yıllar içinde biriktiğini amaçlarının güven veren bir adalet sistemini oluşturmak olduğunu söyledi.

Ergin, yargıya ilişkin sorunlar yumağının toplumda adalet sistemine yönelik güven erozyonuna neden olduğunu vurguladı.
 
Bakan Ergin, 2010-2014 Adalet Bakanlığı Stratejik Planı'nı açıkladı. Hükümetleri döneminde sorunların çözümü yolunda önemli adımlar atıldığını dile getiren Ergin, hukuk sistemindeki aksaklıkların kimi zaman ekonomik ve sosyal hayatın gelişmesini engellediğini, kimi zaman ise siyasal hayatın işleyişini etkilediğini belirtti.

Türkiye'de adalet sisteminin yıllardır tartışıldığına dikkat çeken Ergin, ancak sorunlar ve çözümler üzerinde tam anlamıyla bir uzlaşı sağlanamadığını dile getirdi.

Yargıya ilişkin sorunlar yumağının toplumda adalet sistemine yönelik güven erozyonuna neden olduğunu dile getiren Ergin, oysa sağlam ve işleyen bir demokraside güven veren adalet sisteminin vatandaşların devlete itimadının sürdürülmesi açısından hayati önem taşıdığının altını çizdi.

Adalet sisteminin sorunları arasında yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, mevzuat yetersizlikleri, iş yükünün fazlalığı, yargılamaların uzun sürmesi, hâkim ve savcı sayısının yetersizliği ve alt yapı eksikliklerinin sayıldığını anlatan Bakan Ergin, hükümetleri döneminde bazı önemli alanların sorun olmaktan çıkarıldığını kaydetti.

Adalet hizmetlerine ayrılan bütçenin iki katına çıkarıldığını vurgulayan Ergin, stratejik plan çalışmalarının temelinde katılımcılığın yer aldığını ifade etti. 68 çalıştay ve toplantının gerçekleştirildiğini anlatan Ergin, planda 12 amaç, 80 hedef ve 327 stratejinin bulunduğunu belirtti.

Amaçlarından birinin de zengin-fakir herkes için eşit adalet ilkesinin hayata geçirilmesi olduğunu vurgulayan Ergin, "Toplumun adalet sistemine güveninin sağlanabilmesi için yargı mercilerinin işlemlerini doğru yapması ve mahkemelerin adil kararlar vermesi yeterli değildir. Aynı zamanda bu işlem ve kararların topluma doğru yansıtılması, adil davranıldığının vatandaşlar tarafından görülmesi ve algılaması da son derece önemlidir. Kararlarını Türk Milleti adına veren mahkemeler, adli konularda toplumun doğru bilgilendirilmesi için belirli ilke ve standartlar çerçevesinde medyayla iletişim içinde olmasının önemli olduğu açıktır." dedi.

Ergin, yargıyla ilgili her yıl memnuniyet araştırması yapacaklarını açıkladı.

cihanBu haber 588 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,170 µs