En Sıcak Konular

Mullen, Türkiye'den ne isteyecek?

3 Eylül 2010 11:06 tsi
Mullen, Türkiye'den ne isteyecek? ABD Genelkurmay Başkanı Mullen bugün Koşaner'i ziyaret edecek, transit geçiş için izin isteyebilir

ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen bugün Türkiye’ye gelerek bir dizi ziyarette bulunacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile de görüşecek Oramiral Mullen’in, Irak’ta bulunan asker ve askeri teçhisatın Türkiye üzerinden çekilmesini önereceği ifade edildi.

7 yıllık bir işgalin ardından Irak’tan çekilmeye başlayan ABD, Irak’ta bulundurduğu ağır teçhizatlarının ABD'ye gönderilmesini sağlamak için, Türkiye’den transit geçiş izni talep etti. Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelecek olan ABD Genel Kurmay Başkanı Michael Mullen, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile yapacağı ikili görüşmelerde bu konuyu gündeme getirecek.

Orgeneral Michael Mullen'ın, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’den ikinci bir talepte bulunması da bekleniyor. NATO ile birlikte füze savunma sistemi geliştiren ABD, Türkiye’ye de kitle imha silahları ile mücadele çerçevesinde bir erken uyarı sistemi ve füze bataryaları yerleştirmek istiyor.

Bu taleplere daha önce soğuk yaklaşan Ankara’nın cevap vermemesi halinde ise sistemlerin Romanya ve Bulgaristan’a yerleştirileceği belirtiliyor. Mullen’ın temasları sırasında Irak’ın kuzeyindeki PKK varlığıyla mücadele, Koşaner’in “eksik çalıştığı”na dikkat çektiği üçlü mekanizma ve Afganistan’da Türkiye’nin yürüttüğü Kâbil Bölge Komutanlığı görev süresinin bir yıl daha uzatılması da konuşulacak konular arasında bulunuyor.

Mullen’in Başbakan Tayyip Erdoğan ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşme talebinde bulunduğu öğrenildi. Görüşmelerde Afganistan ve Pakistan’ın yanı sıra Irak’tan çekilirken yaşanan teknik sorunların masaya yatırılacağı belirtildi. Irak’taki ABD birlikleri ve lojistiğinin önemli bölümü İncirlik Üssü üzerinden Almanya ve Afganistan’a transfer ediliyor.

İşte Mullen'in 3 talebi:

1- ABD kara ve hava kuvvetlerine ait ağır teçhizat Türkiye üzerinden ABD’ye dönsün,

2- Türkiye’ye erken uyarı ve füze bataryaları yerleştirilsin,

3- Türkiye’nin Afganistan’daki Kabil Bölge Komutanlığı görev süresi uzatılsın.

 Bu haber 759 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,429 µs