En Sıcak Konular

Ne kadar tehlikeli?

3 Eylül 2010 10:26 tsi
Ne kadar tehlikeli? Dabbet'ül arz'ın kişisel evreni Tanrı için ne der?

Bu sorunun Stephen Hawking için riskli görülebilecek bir tarafı yok! Dünyanın en bilinen fizikçilerinden olan Hawking’in açıklamaları hep sansasyonel oldu ve yeni kitaplarının çıkış süreci ile de parallellik gösterdi.

Ancak ucu “evreni tanrı yaratmadı”ya kadar gidecek yeni söylemlerini sadece bir tür reklam kampanyasına oturtmak sağlıklı olmaz.

"Evrenin bir yaratıcıya ihtiyacı var mı?" sorusuna, "Yeni fizik teorileri evrenin oluşumu konusunda yaratıcının rolünü gereksiz kılmıştır" şeklinde verdiği yanıt, birçoklarını şaşırttı.

Aslında şaşırılması gereken işte bu şaşkınlık. Hawking bilimsel hemen tüm açıklamalarında sıklıkla, tanrı ve bağlı konuları kullanmış biri. O kadar ki, ülkemizde dabbet’ül arz ünvanı bile layık görüldü.

Bu sefer ki açıklamaların yarattığı şaşkınlık şöyle bir kalıp-kabul’den kaynaklanıyor; “Hawking'in kitabındaki bu görüşleri daha önceki çalışmalarında ileri sürdüğü görüşlerden çok farklı. Hawking ‘Zamanın Kısa Tarihi’ isimli kitabında, ‘tanrının bilimin evrene yaklaşımıyla uyumsuz bir fikir olmadığını’ yazmıştı.”

Alıntı doğru elbette ama tam ne söylediğine iyi bakmak gerekiyor! Bilim mi tanrıya Tanrı mı bilime uyumlu oluyor Hawking’e göre. Fakat asıl konu bu değil.

Hawking’in yeni görüşleri eskilerine zıt değil! Bu kritik bir nokta. Çünkü neredeyse 10 yıl önce bile Hawking benzer fikirlerini lisanı münasiple söyledi.

Örneğin; Bugün hâla medyada evrenin küçüldüğüne, büzüldüğüne, gün gelince içine çökeceğine ilişkin o çok eski haberler tekrarlanırken, 10 yıldan fazla süre önce Hawking evrenin genişlediğine ve bunun sonsuza ulaşacağına ve nihayet bunu bilinen kıyametin gerçekleşmeyeceği tezine bağlamıştı!

Ama Tanrı veya onunla ilgili bir söylemde bulunmadı o zaman Hawking. Sadece ilgilenenlerin “kıyamet yok”u çıkarım yoluyla bulmalarını işaret etti. Zaten, “kıyamet yok” dedikten sonra…

Bu yüzden Hawking’in söylemlerinde derinliğine bir dini dokunuş aramak ancak popüler söylemleri üzerinden olabilir ki sonunda işte böyle bir noktaya gelinebilir.

Bilimin “tanrının rolünü gereksiz kılması” iddiası onun ağzından çıksa da, Hawking’in “kişisel evren”inde Tanrı acaba ne anlam ifade ediyor?

www.iyibilgi.comBu haber 2,804 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,532 µs