En Sıcak Konular

CHP: Kamusal alanda başörtüsü olmaz

3 Eylül 2010 08:10 tsi
CHP: Kamusal alanda başörtüsü olmaz CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Hurşit Güneş, kamusal alanlarda hizmet veren bayanların dinsel nedenlerden ötürü takılamayacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Referanduma 'hayır' mitinglerinde "başörtüsünü biz çözeriz" vaadinde bulundu. MYK üyesi Hurşit Güneş CHP Kocaeli İl binasında basın mensuplarının sorularını cevapladığı toplantısında kadınların kamusal alanda dinsel nitelikli eşyalarla bulunamayacağını söyledi.

Güneş, "Başörtüsü çeşitli nedenlerden takılıyor olabilir ama dinsel nedenlerden takıldığı zaman laikliğin gerektirdiği bir şeyler var. Kamusal alanlarda dinsel nitelikli bir şey taşımanız doğru değil. Çünkü laiklik devletin dini değerlerden ötede olmasını gerektirir. Yani devletin temel kurumlarında dini simgeler taşıyamazsınız." şeklinde konuştu.

'Eğer dini nedenlerden başörtüsü kullanıyorsanız bu alanlarda çıkarmanız gerekecektir.' diyen Güneş, kamuda görev yapan bayanların başörtüsü takamayacağını önemle çizerek "Özellikle de bu kamu hizmeti veren kurumdaysanız. Mesela kadın bir hakim başörtülü olamaz. Çünkü başörtüsü dinsel nedenlerle takılıyorsa dini bir kıyafetle o hizmeti vermesi düşünülemez." ifadelerine yer verdi.

MYK üyesi Güneş, yaptığı açıklamada kendi görüşünü ve CHP'nin görüşünü verdiğini söyledi. Kamusal alanlarda başörtüsü takılmasının doğru olmadığını kaydeden Güneş, "Kamu hizmeti alanlarda devlet dairesinde veya belediyede su faturası ödeyecekseniz başörtüsü takmanıza engel yoktur. Çünkü siz kamu hizmeti alıyorsunuz.

Başörtüsü sorununun referandumun ana konusu olmadığını belirten Güneş, Ak Parti'nin başörtüsü sorununu bilinçli olarak referandumun ana konusu haline getirmeye çalıştığını savundu. Güneş, "Ben bundan umutsuzum çünkü kendileri parlamentoda olağan üstü çoğunluğa sahip olmalarına rağmen bu meseleyi çözmüş değillerdir. Bana kalırsa AKP iktidarı bunu çözmeksizin sorun kalsın ve bundan besleneyim istediği için bunu doğru düzgün çözmedi." diye konuştu.

cihanBu haber 606 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,966 µs