En Sıcak Konular

Merkel: 80 Milyar Avro tasarruf edeceğiz

7 Haziran 2010 20:35 tsi
Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkenin mali geleceğinin sağlam bir şekilde ayakta kalabilmesi için 2014 yılına kadar yaklaşık 80 milyar avro tasarruf yapılacağını söyledi.

Merkel, kabinenin bugün tasarruf paketi ile ilgili olarak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, tasarruf paketinin zorlu görüşmelerden sonra kabul edildiğini belirterek, ''Mali geleceğin sağlam bir şekilde ayakta kalabilmesi için 2014 yılına kadar yaklaşık 80 milyar avro tasarruf edeceğiz'' dedi.

Mali sistemdeki boşlukları kapatmaya çalıştıklarını, bunun için ekonomik ve sosyal alanlarda kısıtlamaya gidileceğini ifade eden Merkel, bu yeni yapılanmayla ekonomiye büyük katkı sağlanacağını kaydetti.

Sağlık sisteminde de reformlar yapılacağını belirten Merkel, istihdam politikasında, çalışabilecek durumda olan ve sosyal yardım parası alanlara iş imkanı sağlanabilmesi için çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.

Westerwelle de son yıllarda Almanya'da imkanlarının üzerinde yaşadıklarını belirterek, tasarruf paketinin hırslı, kapsamlı ve sağlam olduğunu, katma değer vergisi ve gelir vergisinde de artırmaya gidilmeyeceğini söyledi.

Enerji şirketlerinden de vergi alınmasının öngörüldüğü tasarruf paketinde, kamu dairelerinde ve Alman Silahlı Kuvvetleri birimlerindeki çalışma yerlerinin sayısının da azaltılması öngörülüyor.Bu haber 508 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,570 µs