En Sıcak Konular

Azerbaycan ile üç tarihi imza

7 Haziran 2010 15:28 tsi
Azerbaycan ile üç tarihi imza Türkiye ile Azerbaycan arasında uzun süredir devam eden doğalgaz pazarlığında uzlaşma sağlandı. İki ülke üç ayrı doğalgaz protokolüne karşılıklı imza koyarak, yaklaşık iki süredir süren fiyat krizini de çözmüş oldu.

Protokolerle ilgili bilgi veren Enerji Bakanı Taner Yıldız, üç temel protokol üzerinde anlaşma sağlandığını söyledi. Azeri gazının Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Yıldız, şöyle devam etti:
 
"Yaptığımız uzun görüşmeler sonunda gerekli mutabakatları sağladık. Birincisi, Şahdeniz 1 projesinde 15 Nisan 2008'den geçerli olmak üzere Azerbaycan'dan aldığımız doğalgazın fiyatı yeniden düzenlendi. Ama bu fiyat ile ilgili bilgi vermeyeceğim. İkincisi, Şahdeniz 2 projesi. 2016-2017 yılından sonra devreye girecek. Hem fiyat hem de miktarla alakalı konuda mutabakat sağlandı. Üçüncüsü de transit geçiş tarifesi ile alakalı bir konu. Bu anlaşma Petkim'i alan Azerilerin, kurulacak bir Azeri şirket vasıtası ile Petkim'e gaz vermesini de ihtiva ediyor."

FİYAT YÜKSELDİ

İki ülke arasındaki anlaşmalardan ilki konusundadaki görüşmeler yaklaşık iki yıldır sürüyordu. Azeri tarafı doğalgazın fiyatının artırılmasını isterken Türk tarafı ile net bir anlaşma sağlanamamıştı. Bugün atılan imzalarla Türkiye'ye gelen Azeri doğalgazının fiyatı yükselmiş oldu.
İkinci anlaşmada ise Şahdeniz 2 doğalgaz sahasınından çıkarılan gazın Türkiye'ye satılması ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ihraç edilmesinin detayları belirleniyor.Bu haber 686 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,378 µs