En Sıcak Konular

Bu kez sözünüzü tutun

7 Haziran 2010 13:20 tsi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türk çiftçisinin İsrail ürünlerini boykot edeceğini açıklamış. 2009 Ocak ayındaki Gazze katliamında da aynı açıklamıyı yapmışlardı.

İsrail'den domates tohumu başta olmak üzere çeşitli zirai ürünler ithal ediliyor. Bayraktar, 79 ülkedeki 120 Ulusal Çiftçi Organizasyonu'na da 'boykot çağrısı' yaptı. İsrail'in uluslararası sularda Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısı ve can kayıplarını 'teröristlik', 'korsanlık' ve 'insanlığa karşı işlenmiş bir cinayet' olarak nitelendiren Bayraktar, bu zulüm son bulana kadar İsrail mallarını kullanmayacaklarını bildirdi. Gazze'deki Filistin halkına karşı uygulanan İsrail ambargosunun kaldırılması çağrısında bulunan Bayraktar, üyesi bulunduğu Uluslararası Tarımsal Üreticiler Federasyonu (IFAP) temsilcilerine 'Filistinli çiftçilerle dayanışma' çağrısı yaptı. Filistin'e uygulanan ambargonun kaldırılması için IFAP üyesi kuruluşların kendi ülkelerinde hükümetlerine baskı yapması ve kamuoyu oluşturması talebine çağrısında yer veren Bayraktar, "İsrail'in işlediği bu insanlık suçu ve barbarca saldırı kınanmalı ve daha da önemlisi İsrail ürünleri boykot edilerek yaptırım uygulanmalıdır. IFAP olarak, üyemiz olan Filistinli çiftçilere yardım eli uzatmak durumundayız." ifadelerini kullandı.

Şemsi Bayraktar, buğday fiyatları ile ilgili açıklamasında ise Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıkladığı fiyatın, hasadın başlamasıyla düşüşe geçmeden korunmasını istedi. Bu yıl rekoltenin 19-20 milyon ton civarında olacağını belirten Bayraktar, ithalat yasağı nedeniyle tüccarın da TMO'dan düşük fiyatla buğday almasının mümkün olmayacağını ifade etti. Bayraktar, çiftçilerden, ürünleri satmak için acele etmemelerini istedi.

Gıda Hareketi: "Ya sözünüzde durun ya da bir daha söz vermeyin."

Gıdahareketi.orgBu haber 477 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,097 µs