En Sıcak Konular

Bakan Akdağ: İsrail cezasız kalmayacak, pişman olacak

7 Haziran 2010 11:54 tsi
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İsrail'in insani yardım gemilerine yaptığı saldırının cezasız kalmayacağını, yaptıklarından pişman olacaklarını söyledi. Sağlık alanında bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Denizli'ye gelen Akdağ, Vali Yavuz Erkmen'i makamı

Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Akdağ, İsrail'in yardım gemilerine yönelik saldırısını herkesin lanetlediğini belirti. Türkiye'nin güçlü bir ülke olmaması halinde böyle bir olayın altında kalacağını ifade eden Akdağ, "Ama dikkat edin, her zaman şımarıklığıyla yaptığının yanına kâr kalacağı anlayışıyla hareket eden İsrail yönetimi, bu sefer çetin cevize çarpmıştır. Güçlü bir ülke olan Türkiye Cumhuriyeti, bu hususta İsrail'e çok ciddi geri adımlar attırmaya başladı." dedi. Birleşmiş Milletler'in konuyla ilgili bir komisyon kurulmasına karar verdiğini belirten Akdağ, "Kanaatimce uluslararası hukuk bu meseleyi çözecektir, çözmek zorundadır. Yapılan öyle az buz, öyle küçük bir hata değil. Çok büyük bir hata yaptılar ama biz güçlü bir ülke olmasaydık, alt yapısı olan bir ülke olmasaydık, örneğin İsrail'den yaralılarımızı getirmeye de muktedir olamazdık. O şımarıklığıyla başlangıçta vatandaşlarımızdan bir kısmını ülkesinde tutmak ve sorgulamak istedi ama buna gücü yetmedi. Bakın bütün vatandaşlarımız Türkiye'ye kısa zamanda getirildi. Bir tek yaralımızı onların insafına terk etmedik." şeklinde konuştu.

Bütün bunların güçlü devlet olunmasıyla alakâlı olduğunu vurgulayan Bakan Recep Akdağ, "Daha da güçlü olacağız. Türkiye, bölgenin güçlü ve barışı getirmeye kararlı ülkesidir. Tüm bölgede, Ortadoğu'da barış ve huzur olsun istiyor. Elbette bunun için bugüne kadar nasıl gayret ettiysek, bundan sonra da edeceğiz. Bu, ülkemizin ve insanımızın büyük ölçüde yararına olmaktadır. İnşallah Türkiye, bir refah ülkesi olmaya devam edecektir." dedi.

Adli tıp uzmanlarının hayatlarında hiç görmedikleri mermiler çıkardığı şeklindeki haberlerin sorulduğu Sağlık Bakanı, şunları söyledi: "Bunu adli tıpçılara sormak lazım ama o mermilerin çok zalim olduğu, çok zalim bir düşüncenin mermileri olduğu açık. Teknik yapısından ziyade, zalimlerce kullanıldığı açık. Tamamen barış için, insanlara yardım için hareket eden bir gemiye uluslararası sularda müdahale etmek, insanlara çok yakın mesafeden defalarca ateş etmek büyük bir zalimlik."

İsrail'in bu tür hareketleri geçmişte de çok yaptığını hatırlatan Akdağ, "Hep yanlarına kâr kaldı ama bu sefer yanına kalmayacak. Türkiye, bu meseleyi İsrail'in yanına bırakmayacak. Mutlaka uluslararası hukuk vazifesini yerine getirecek. Bunu Türkiye kamuoyu olarak hep birlikte takip edeceğiz." diye konuştu.

İsrail'den cankurtaran uçakla 24 yaralı getirdiklerini kaydeden Akdağ, yedisinin durumunun ağır olduğunu, bir kişinin de çok ciddi hayati tehlike taşıdığını sözlerine ekledi.

Vali Erkmen'in Bakan Akdağ'a bir plaket takdim ettiği ziyarette AK Parti Denizli milletvekilleri Mithat Ekici, Mehmet Yüksel ve Denizli İl Başkanı Bilal Uçar da hazır bulundu.
 
cihanBu haber 547 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,373 µs