En Sıcak Konular

Gazeteci Nedim Şener’e beraat

5 Haziran 2010 22:39 tsi
Gazeteci Nedim Şener, “Hrant Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları’’ adlı kitabında, “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterdiği’’ gerekçesiyle yargılandığı davadan beraat etti.

İstanbul 11’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Nedim Şener ile Şener’den şikâyetçi olan polis memuru Muhittin Zenit katıldı.

Son savumasını yapan Şener, emniyet görevlileri Faruk Sarı, Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek ve Muhittin Zenit’i terör örgütüne hedef göstermediğini söyledi. Kitabında yer alan bütün belgeleri Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin dava dosyasından aldığını ifade eden Şener, “Kitabımda o dava dosyasına gelen belgeleri aynen bastım. Eğer bir suç varsa bunu Faruk Sarı, Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek ve Muhittin Zenit’in amirleri ve savcılar işlemiştir. Bu dava üzerinden aslında bana mahkûmiyet verdirterek aslında kendilerini aklamış olacaklar” dedi.

 
Polis memuru: Şikayetçiyim

Duruşmada şikayeti sorulan Muhittin Zenit, “Görevim esnasında kullandığım kod ismin deşifre olması nedeniyle terör örgütlerine hedef gösterildim. Kod ismimin değiştirilmesi, bu durumu düzeltmeyecektir. Şikayetçiyim’’ dedi. Savunması sorulan Şener’in avukatı Yücel Döşemeci ise şikayetçi Muhittin Zenit’in adı ve kod adının “Hrant Dink cinayeti’’ davasının görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin idianamesinde belirtildiğini ve şikayetçilerden Ramazan Akyürek’in de atamasının Resmi Gazete’de yayımlandığı, herkes tarafından bilindiğini ifade etti. Mahkemeye heyeti, Şener’in dava konusu kitabını yazmadan önce söz konusu isimlerin kamuoyu tarafından bilindiğini, gizli olduğu belirtilen belgelerin de dosya içine gönderilen belgeler olduğunu ve kitaptan önce gizlilik olayının kalktığını açıkladı. Bu nedenle suç unsurlarının oluşmadığını açıklayan heyet, sanık Şener’in atılı tüm suçlardan beraatına hükmetti.Bu haber 533 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,259 µs